16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

رئیس سازمان سینمایی: بهمن قبادی می‌تواند به ایران بیاید و فیلم بسازد

رئیس سازمان سینمایی ایران در گفت‌وگویی با روزنامه آمریکایی «وال استریت جورنال» با اشاره به تلاش برای حل مشکل جعفر پناهی، اعلام کرده که بهمن قبادی برای فیلمسازی در ایران مشکلی ندارد.
روزنامه وال استريت جورنال روز 22ژوئیه (31 تیرماه) با انتشار گزارشی به وضعیت آینده سینمای ایران پس از توافق هسته‌ای پرداخته و با رئیس سازمان سینمایی وزارت ارشاد هم گفت‌وگو کرده است.
حجت‌الله ایوبی، رئيس سازمان سينمايی وزارت ارشاد،‌ با اشاره به توافقات هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهانی و در پی آن رفع تحریم‌ها به خبرنگار این روزنامه گفته است: «تصميم غرب براي رفع تحريم‌های ايران به ديده شدن فيلم‌های ايرانی در خارج کمک خواهد کرد.»
آقای ايوبی در ادامه افزوده است: «توافق هسته‌ای نشانه باز شدن درهای ايران به روی کل دنيا و برعکس است. حالا سينمای ايران که قبلا می‌توانست از يک پنجره وارد دنيا بشود می‌تواند از طريق در ورودی وارد دنيا بشود.»
اما بخش مهم صحبت‌های مسئول سینمای ایران،‌ به برخی از فیلمسازانی مربوط می‌شود که با محدودیت‌هایی برای ساخت فیلم در ایران مواجه هستند.
آقای ایوبی در این باره گفته است: «ما می‌خواهيم تمام فيلمسازان خودمان را تشويق به فيلمسازی کنيم از جمله فيلمسازانی که در دوران احمدی نژاد کار نکردند.»
وضعیت جعفر پناهی و ممنوعیت‌هایی که شامل او شده، دیگر بخش اظهارات رئیس سازمان سینمایی بوده است: «جعفر پناهی يک مورد خاص است چون تنها فيلمساز ايرانی است که مشکل قضايی دارد و دولت و وزارت ارشاد کاری از دستش برنمی‌آيد. از طرف خودم و دستگاه قضايی به دنبال راه حلی هستيم تا به شکل قانونی راه حلي برای مورد آقای پناهی پيدا کنيم.»
همچنین آقای ایوبی در مورد بهمن قبادی، دیگر فیلمساز ایرانی که هم اکنون ساکن خارج از کشور سکونت دارد، ‌اعلام کرده است: «در، برای همه هنرمندان ايرانی باز است و من می‌دانم که بهمن قبادی اگر به ايران بيايد و در ايران فيلم بسازد مشکلی نخواهد داشت.»
رئيس سازمان سينمايی در ادامه این گفت‌وگو با قدردانی از تلاش‌های تيم مذاکره کننده ايران در وين، ابراز اميدواری کرده که با برداشته شدن تحريم‌ها، بودجه سال آينده سينمای ايران نیز ارتقا پيدا کند.
پیشتر حسین نوش‌آبادی سخنگوی وزارت ارشاد، درباره امکان ادامه فعالیت جعفر پناهی به خبرگزاری‌های داخلی اعلام کرده بود: «اگر محدودیت‌هایی که فراروی ایشان است برطرف شود، وزارت ارشاد از کارهایی که همسو با ضوابط باشد حمایت می‌کند و او هم می‌تواند به کار و فعالیت بپردازد.»
جعفر پناهی که به حکم دادگاه، دوران محدودیت و ممنوع‌الخروجی خود را سپری می‌کند، سال گذشته با فیلم جدیدش «تاکسی» در جشنواره برلین حضور داشت و خرس طلایی بهترین فیلم این جشنواره را هم از آن خود کرد.
این فیلمساز در دوران ممنوع‌الکاری خود،‌ سه فیلم «این یک فیلم نیست»، «پرده» و «تاکسی» را کارگردانی کرده و به جشنواره‌ها فرستاده است.
اما بهمن قبادی هم در دوران حضور خود در خارج از ایران،‌ یک فیلم سینمایی بلند و چند کار نیمه بلند و کوتاه و مستند ساخته است.
«فصل کرگدن» با بازی بهروز وثوقی و مونیکا بلوچی فیلم بلند این فیلمساز است که طی چند سال گذشته در جشنواره‌های بین‌المللی نمایش داشته است.
او همچنین در جشنواره ونیز سال گذشته، یک بخش از یک فیلم اپیزودیک را کارگردانی کرده بود.