16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

هفت کشته و مفقود و 800 میلیارد تومان خسارت در پی سیلاب در ایران

حسین درویشی، معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر، شمار قربانیان سیلاب اخیر در ایران را شش تن اعلام کرد که سه نفر از آنها در ایلام و سه نفر در لرستان کشته شده و یک نفر نیز مفقود شده است.
مرتضی اکبرپور، معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران ایران، نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، از آماده‌باش تمام دستگاه‌های امدادی در استان‌های سیل‌زده خبر داده و اعلام کرد که میزان خسارات وارده بر اثر جاری‌شدن این سیلاب، تا دو روز آینده اعلام می‌شود.
محمدرضا مروارید، استاندار ایلام، نیز با تاکید بر بی‌سابقه بودن میزان بارندگی در این استان در روزهای گذشته، مرگ سه تن، مفقود شدن یک تن و مصدومیت 20تن بر اثر سیل در شهر ایلام و دیگر شهرهای این استان را تایید کرده و میزان خسارت‌های وارده بر تاسیسات و زیرساخت‌های استان را 600 میلیارد تومان ارزیابی کرد.
آقای مروارید به ایرنا گفت: «بارش 281 میلی‌متر باران در مدت 30 ساعت در یکصد سال اخیر در ایلام بی‌سابقه بوده است.»
به گفته استاندار ایلام، میانگین بارش باران برای اعلام شرایط بحرانی در جهان 13 میلی متر در دو ساعت است، حال آن که بارش‌های اخیر در ایلام چهار برابر از این میانگین بیشتر بوده است.
در گزارش‌های غیررسمی وب‌سایت‌های محلی استان ایلام، شمار خانه‌های آسیب‌دیده از سیل پنج هزار باب اعلام شده‌ است، همچنین بر اساس این ارزیابی‌های غیررسمی، بر اثر سیلاب اخیر، 500دستگاه خودرو نیز خساراتی دیده است.
هوشنگ بازوند، استاندار استان لرستان نیز در گفت‌وگو با ایرنا، میزان خسارات وارده بر اثر سیل و آب‌گرفتکی به زیرساخت‌های ین استان را بیش از 200میلیارد تومان برآورد کرده‌است.
عمده خسارات وارده در استان لرستان، مربوط به شهرستان کوهدشت بوده است.
به گفته استاندار لرستان، هنوز خسارات وارده به منازل مسکونی، مغازه‌ها یا زمین‌های کشاورزی و دیگر اموال بخش خصوصی ارزیابی‌ نشده است.
با احتساب ارزیابی‌های اولیه دو استاندار ایلام و لرستان، سیل اخیر در مجموع 800 میلیارد تومان به زیرساخت‌های این دو استان، خسارت وارده آورده است.
به گفته ناصر چرخساز، رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر، 9 استان و 30 شهرستان ایران در بارندگی روزهای گذشته، درگیر سیل و آب‌گرفتگی بوده‌اند.
آقای چرخساز استان‌های آذربایجان شرقی، ایلام، کردستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، همدان، لرستان، قزوین و خوزستان را از استان‌های درگیر با سیلاب و آب‌گرفتگی اعلام کرد.
به گفته این مقام جمعیت هلال احمر ایران، 120تیم عملیاتی در هلال احمر متشکل از 500امدادگر برای امدادرسانی به افراد متاثر از سیل و آب‌گرفتگی تشکیل شد که تاکنون به دو هزار و 100 نفر از آسیب‌دیدگان به سیل امدادرسانی کرده‌اند.
در پی بارندگی‌های اخیر در غرب ایران که با جاری شدن سیل و آب گرفتگی معابر در برخی شهرهای ایران همراه بود، محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، و حسین فریدون، دستیار ویژه رئیس جمهوری، به شهر ایلام سفر کردند.