16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

همزمان با تهدید یک فرمانده ارشد سپاه؛ دولت می گوید مساله بازداشت خبرنگاران را دنبال می کند

همزمان با تهدید یک فرمانده ارشد سپاه پاسداران به کسانی که “بحث نفوذ را زیر سوال می‌برند”، سخنگوی دولت ایران می گوید موضوع تضییع حقوق مطبوعات از سوی کابینه روحانی دنبال می شود.
روز سه شنبه یدالله جوانی، از فرماندهان ارشد سپاه که در سرکوب های سال ۸۸ نقش داشت، با دفاع از اقدام سپاه در بازداشت روزنامه‌نگاران، افرادی را که “بحث نفوذ” را “غیرواقعی” می دانند، تهدید کرد.
مشاور عالی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران ایران در گفت و گو با خبرگزاری مهر، تاکید کرد: “فکر می کنم کسانی که بحث غیر واقعی بودن نفوذ را مطرح می کنند و آن را یک امر ذهنی می دانند باید در مورد خودشان تامل کرد… مقام معظم رهبری هشدار داده اند و ما باید حساس باشیم، نه اینکه کسانی بیایند و از اساس این موضوع را زیر سوال ببرند؛ کسانی که این کار را می کنند باید در مورد خودشان سوال شود.”
یک ماه پیش و بعد از توافق جامع هسته ای بین ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک، آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران ادعا کرد آمریکا به دنبال نفوذ در ایران است. پس از این هشدارها، محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران، تلاش برای نفوذ در ایران پس از توافق هسته‌ای را “فتنه‌ چهارم” نامید.
یک روز بعد اظهارات فرمانده سپاه، رسانه های نزدیک به نهادهای امنیتی، از بازداشت چند تن “از اعضای شبکه نفوذی همکار با دولت‌های متخاصم غربی” توسط اطلاعات سپاه خبر دادند.
حداقل چهار روزنامه نگار تاکنون بازداشت شده اند: عیسی سحرخیز روزنامه نگار و مدیرکل مطبوعات وزارت ارشاد در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی، احسان مازندرانی مدیرمسئول روزنامه فرهیختگان، آفرین چیت‌ساز ستون‌نویس روزنامه ایران و سامان صفرزایی خبرنگار ماهنامه اندیشه پویا.
بازداشت برای “صیانت”
در حالیکه قوه قضاییه و سپاه در یکسو از بازداشت ها دفاع می کنند و دولت مخالف این رویه است، اظهارات علی شمخانی، دبیر شورایعالی امنیت ملی ایران روز سه شنبه خبر ساز شد.
علی شمخانی درنشست خبری در حاشیه بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا در خصوص آخرین وضعیت خبرنگاران بازداشت شده، اظهار داشت: این موضوع هم اکنون در حال مدیریت است و این اقدام برای صیانت از سلامت خبرنگاران است.”
وی افزود: “شاید برخی اقدامات ناخواسته توسط بعضی افراد صورت گرفته باشد و این خبرنگاران در گردابی افتاده‌اند که به هیچ‌عنوان برایشان مفید نیست.”
علی شمخانی با اینکه منصوب رهبر در شورایعالی امنیت ملی است اما از نزدیکان دولت حسن روحانی به شمار می آید.
دبیر شورای عالی امنیت ملی در ادامه با تایید اینکه شورای عالی امنیت ملی به موضوع بازداشت‌های اخیر خبرنگاران وارد شده است، گفت که این موضوع به زودی حل می‌‌شود و آزادی آنان زمان زیادی نخواهد بود.