16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

انتخابات پارلمانی ترکیه: حزب حاکم اکثریت مطلق آرا را در دست دارد

حوزه‌های رأی‌گیری انتخابات پیش‌هنگام پارلمانی ترکیه بسته شد. با این‌که هنوز همه آرای انتخابات شمارش نشده است اما شبکه سی‌ان‌ان ترکیه اعلام کرد که بر اساس بازشماری 94 درصد آرا حزب حاکم عدالت و توسعه 5.49 درصد را به‌دست آورده است.
بر این اساس، حزب میانه‌روی جمهوری خلق 1.25 درصد، حزب دست راستی حرکت ملی 9.11 درصد و حزب چپگرای دمکراتیک خلق‌ها 4.10 درصد آرا را کسب کرده‌اند.
برای به‌دست آوردن اکثریت مطلق پارلمان حزب عدالت و توسعه به 276 کرسی پارلمان احتیاج دارد که در حال حاضر با به دست آوردن 5.49 درصد آرا 316 کرسی را در اختیار دارد.
انتخابات روز یکشنبه اول نوامبر / 10 آبان، دومین انتخابات پارلمانی ترکیه در پنج ماه اخیر است. دلیل این انتخابات، بازماندن حزب عدالت و توسعه از کسب اکثریت مطلق در انتخابات ژوئن و ناکامی در تشکیل دولتی ائتلافی است. مذاکره با شرکای احتمالی ائتلاف شکست خورد.
ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSCE) که در انتخابات روز یکشنبه حضور داشتند گفته‌اند بودن آن‌ها در همه حوزه‌های رأی‌گیری به‌ویژه از سوی نمایندگان حزب عدالت و توسعه مورد استقبال قرار نگرفت.
در انتخابات ژوئن، حزب عدالت و توسعه 258 کرسی از مجموع 550کرسی پارلمان را به دست آورد در حالی که برای تشکیل دولت غیر ائتلافی هر حزب باید حداقل 276 کرسی پارلمان را به دست آورد.
انتخابات اول نوامبر در شرایطی برگزار می‌شود که دولت ترکیه از اواخر ماه ژوئیه به آتش‌بس با پ‌ک‌ک پایان داده است. حزب کارگران کردستان سه هفته پیش از انتخابات اعلام کرد که حملات خود به نیروهای دولتی را تا برگزاری انتخابات قطع می‌کند. آنکارا این اعلام یکجانبه را گامی بی‌ربط خواند و نپذیرفت.
رقابت‌های انتخاباتی برای انتخابات اول نوامبر، با خشونت‌ و حمله به دفاتر حزب اتحاد دمکراتیک خلق‌ها در آنکارا توام بود. ناسیونالیست‌های ترکیه بارها به مغازه‌ها، خودروها و اموال کردها حمله کردند. این یورش‌ها در واکنش به حملاتی انجام شدند که پ‌ک‌ک به نیروهای مسلح ترکیه در اواخر ژوئیه انجام داد. در دو بمب‌گذاری در آنکارا در دهم اکتبر نیز، دستکم 102 نفر جان خود را از دست دادند. این انفجارها دقایقی پیش از شروع میتینگ صلح روی دادند که فراخوان آن را نیروهای چپ و حزب اتحاد دمکراتیک خلق‌ها داده بودند