16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

هشدار واشینگتن: آمریکایی‌ها در صورت سفر به ایران با خطر بازداشت روبرو هستند

وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه 9 بهمن با صدور یک هشدار مسافرتی اعلام کرد شهروندان آمریکایی که به ایران سفر می‌کنند بویژه ایرانی- آمریکایی‌ها با خطر دستگیری و زندان در جمهوری اسلامی روبرو هستند.
این توصیه امنیتی 12 روز پس از آزادی پنج آمریکایی از جمله چهار شهروند دارای تابعیت دوگانه ایرانی‌-آمریکایی صادر می‌شود که در نتیجه برنامه مبادله زندانیان دو کشور از زندان‌های ایران آزاد شدند.
آمریکا نیز هفت زندانی ایرانی‌تبار را که به اتهام‌های گوناگون از جمله نقض تحریم‌های ایالات متحده بازداشت شده بودند آزاد کرد.
به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت امور خارجه آمریکا گفته است که هدف از این هشدار، «تکرار و روشن ساختن خطر دستگیری و زندانی شدن شهروندان آمریکایی، بویژه افراد با تابعیت دوگانه ایرانی- آمریکایی، در ایران است».
این بیانیه می‌افزاید: «نیروهای متعددی در ایران همچنان نسبت به ایالات متحده حالت خصمانه دارند» و ایران از زمان امضای توافق هسته‌ای وین در تیرماه امسال «به آزار و اذیت، بازداشت و دستگیری شهروندان آمریکایی بویژه دو تابعیتی‌ها، ادامه داده است».
ایران در سال‌های اخیر چهار شهروند ایرانی- آمریکایی شامل جیسون رضاییان، امیر حکمتی، نصرت‌الله خسروی و سعید عابدینی را به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و جاسوسی، بازداشت و آنها را به زندان‌های طولانی مدت محکوم کرد.
ماتیو تیروتیک، دانشجوی آمریکایی، که برای آموزش زبان فارسی به ایران رفته بود نیز پاییز امسال بازداشت شده بود.
آقای ترویتیک روز پنجشنبه هشتم بهمن در هشداری مشابه بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا به شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان گفته بود: «من به هیچ‌کس توصیه نمی‌کنم که به ایران برود. متاسفانه به نظر من هنوز شرایط برای رفتن مناسب نیست. من هیچ‌کس را تشویق نمی‌کنم که به ایران برود».
جیسون رضاییان، خبرنگار واشینگتن پست، که پس از آزادی از زندان اوین به آمریکا بازگشته است، روز پنجشنبه در نخستین حضور علنی خود در یک نشست، از جان کری وزیر امور خارجه آمریکا برای مذاکره به منظور آزادی وی و دیگران قدردانی کرد.
ایران و آمریکا با یکدیگر روابط دیپلماتیک ندارند و به همین دلیل ایالات متحده امکان محدودی برای کمک به آمریکایی‌ها در ایران دارد. سوئیس به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران فعالیت می‌کند ولی مقام‌های ایرانی غالبا از دسترسی کنسولی این کشور به اتباع بازداشت شده آمریکایی خودداری کرده‌اند