16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

اسرائیل تحقیقات بیشتر آژانس درباره برنامه اتمی ایران را خواستار شد

گزارش نهایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره فعالیت‌های اتمی ایران در گذشته، اسرائیل خواستار افزایش تحقیقات در این باره شد.
گزارش آژانس عنوان می‌کند که ایران دست‌کم تا انتهای سال 2003 فعالیت‌هایی مرتبط با تولید تسلیحات هسته‌ای داشته است، امری که اسرائیل آن را گواهی بر صحت ادعاهای خود می‌داند.
خبرگزاری فرانسه شامگاه چهارشنبه، 11 آذر، بیانیه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در این باره را منتشر کرد که می‌گوید: «تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای همه تردیدها را از بین می‌برد که ایران پس از سال 2003 پروژه مخفیانه‌ای را برای تولید سلاح هسته‌ای دنبال می‌کرد، همان چیزی که اسرائیل گفته است.»
در ادامه این بیانیه آمده است: «اسرائیل انتظار دارد که جامعه بین‌الملل از طریق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تحقیقات خود را تعمیق بخشد و از هر امکانی استفاده کند تا اطمینان یابد که ایران قادر به ساخت سلاح هسته‌ای در خفا نیست.»
گزارش نهایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اگرچه بر این امر صحه می‌گذارد که ایران پس از سال 2003نیز برخی فعالیت‌های مرتبط با ساخت قطعه انفجاری هسته‌ای انجام داده، اما در عین حال تاکید دارد که این فعالیت‌ها از حد مطالعات امکان‌سنجی و مطالعات علمی فراتر نرفته است.
این گزارش همچنان عنوان می‌کند که آژانس مستنداتی پیدا نکرده که نشان بدهد ایران پس از سال 2009 نیز اساسا فعالیتی در این باره انجام داده باشد.
ایران از این گزارش استقبال کرده و آن را «نشانه صلح‌آمیز بودن» برنامه اتمی خود دانسته است.
آمریکا اما می‌گوید که این گزارش با آن‌چه واشینگتن گفته، همخوانی دارد و این که ایران برنامه‌ای برای ساخت سلاح هسته‌ای داشته که در سال 2003 متوقف شده است.
با این حال سخنگوی وزارت خارجه آمریکا عنوان کرده که ایران به اندازه کافی در مورد فعالیت‌های گذشته خود با آژانس همکاری کرده و واشینگتن آماده است که این پرونده را پشت سر بگذارد.

Leave a comment