16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

کری در جلسه سنا درباره توافق هسته‌ای: تسلیم کامل ایران خیال خام است

جلسه مهم کمیته روابط خارجی سنای آمریکا درباره توافق هسته‌ای ایران آغاز شده است. در این جلسه جان کری، وزیر خارجه، ارنست مونیز، وزیر انرژی و جیکوب لو، وزیر دارایی، به سوال‌های سناتورها درباره توافق هسته‌ای با ایران پاسخ می‌دهند.
سناتورهای منتقد توافق با لحن و عباراتی تند سیاست دولت باراک اوباما در مذاکرات با ایران را زیر سوال بردند و وزرای آقای اوباما هم از این توافق دفاع کردند.
سناتور باب کروکر، رئیس جمهوری‌خواه کمیته، در آغاز جلسه به جان کری گفت که او به شکلی تخصصی مسیر را برای رسیدن ایران به سلاح هسته‌ای هموار کرده است.
کنگره آمریکا دو ماه فرصت دارد تا توافق هسته‌ای با ایران را بررسی کند. جمهوری‌خواهان در کنگره، هم در مجلس نمایندگان و هم مجلس سنا، اکثریت را دارند و بسیاری از آنان در انتقاد از توافق اخیر سخن گفته‌اند.
کنگره می‌تواند این توافق را رد کند، اما باراک اوباما، رئیس جمهور این اختیار را دارد که تصمیم کنگره را وتو کند.
جان کری در آغاز صحبت‌های خود و در پاسخ به نگرانی‌های مطرح شده تاکید کرد که این فقط آمریکا نیست که با ایران به توافق رسیده، بلکه کشورهای هسته‌ای دیگر چون روسیه، چین، بریتانیا و فرانسه نیز یک طرف این توافقند و همه این کشورها درک خوبی از ملاحظات مرتبط با مسائل اتمی دارند.
او گفت دولت آمریکا به دنبال تعطیلی کامل برنامه هسته‌ای ایران نبوده و تنها می‌خواسته مانع از رسیدن ایران به سلاح اتمی شود. او گفت: “تسلیم کامل ایران خیال خام است.”
وزیر خارجه آمریکا گفت تنها گزینه دیگر به جز مذاکره، برخورد نظامی بود. وی افزود: “ما نمی توانیم دانش ایران را با بمباران از بین ببریم.”
جان کری در عین حال گفت که توافق اخیر درباره پرونده هسته‌ای بوده است. او گفت آمریکا باید برای آزادی چهار شهروند آمریکایی که در ایران زندانی هستند فشار بیاورد.
100 میلیارد دلار
جیکوب لو، وزیر دارایی آمریکا نیز در این جلسه گفت در صورتی که ایران از اجرای مفاد توافق سرپیچی کند باید تحریم‌ها بازگردانده شوند.
او گفت این حق برای آمریکا محفوظ است که تحریم‌های تازه علیه ایران وضع کند، هرچند نمی‌تواند تحریم‌های هسته‌ای را با برچسبی تازه دوباره اعمال کند.
به گفته او مجموع دارایی‌های مسدود شده ایران به 100 میلیارد دلار می‌رسد.