16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

جانشین فرمانده سپاه: تونل‌های سپاه مملو از موشک‌های آماده پرواز است

در ادامه واکنش‌ها به احتمال اعمال تحریم‌های جدید علیه برنامه موشکی ایران، محسن رضایی خواستار افزایش برد موشکهای ایران به پنج هزار کیلومتر شد و جانشین فرمانده سپاه نیز اعلام کرد که ایران «صد‌ها تونل طویل مملو از موشک» دارد و برای انبار کردن موشک‌ها با «کمبود فضا» مواجه است.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، حسین سلامی جانشین فرمانده سپاه پاسداران در خطبه‌های پیش از نماز جمعه 11دی گفت: «ما انبارهای موشکی و تونل‌های طویل مملو از موشک‌هایی داریم که همگی آنها آماده پرواز هستند تا از عزت و استقلال و آزادی ملت و سایر مسلمانان عالم دفاع کنند».
وی تاکید کرد که سپاه پاسداران «با شتاب بیشتری توسعه قدرت موشکی‌اش را ادامه خواهد داد».
این فرمانده سپاه در واکنش به قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل درباره برنامه موشکی ایران نیز گفت: «هرگز نوشته‌های روی کاغذ را که توسط قدرت‌های بزرگ دیکته می‌شود نمی‌خوانیم، ما انشاء قدرت می‌کنیم.»
روزنامه آمریکایی وال‌ استریت جورنال روز نهم دی گزارش داده بود که آمریکا در حال تهیه تحریم‌های تازه‌ای علیه افراد و شرکت‌هایی در ایران، هنگ‌کنگ و امارات متحده عربی به خاطر «نقش» آن‌ها در «توسعه برنامه موشک‌های بالیستیک» ایران است.
پس از انتشار این گزارش، حسن روحانی رییس جمهوری ایران به وزیر دفاع خود دستور داد تا برنامه تولید موشک ایران با شتاب و جدیت بیشتری دنبال شود.
این در حالی است که گزارش بعدی وال‌استریت جورنال حکایت از آن دارد که تحریم‌های جدید مورد نظر آمریکا به تاخیر افتاده است، اگرچه به نوشته این روزنامه، دولت آمریکا همچنان در زمینه مقابله با برنامه موشکی ایران مصمم است.
مقامات جمهوری اسلامی می‌گویند که برنامه‌ موشکی ایران نقض توافق اتمی وین نیست و این برنامه‌ها ادامه پیدا می‌کند.
در همین حال محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و فرمانده اسبق سپاه پاسداران، در نامه‌ای به حسن روحانی ابراز امیدواری کرده که با حمایت وی موشک‌های ایران به برد پنج هزار کیلومتر برسد به گونه‌ای که «اهدافی ازجمله جزیره دیه‌گو گارسیا، پایگاه هوایی آمریکا در حمله به طبس، را تهدید کند».
سال ۵۹ تکاوران آمریکایی قصد داشتند پس از فرود هلی‌کوپتر‌هایشان در نقطه‌ای در صحرای طبس به سوی تهران پیش بروند و ۵۳ دیپلمات آمریکایی گروگان گرفته شده توسط دانشجویان موسوم به «پیرو خط امام» را نجات دهند.
اما طوفان شن آن‌چنان غلیظ بود که این عملیات شکست خورد و یکی از هلی‌کوپترهای آمریکایی با یکی از هواپیماهای نفربر آمریکا برخورد کرد و آتش گرفت.
آقای رضایی تاکید کرد که در صورت افزایش برد موشک‌های ایران، «آمریکا» از اقدامات خود علیه جمهوری اسلامی «پشیمان خواهد شد» و «درخواهد یافت» که اقداماتی چون تحریم‌ها «هیچ سودی در پی ندارد».
آیت‌الله علی خامنه‌ای روز ۲۹ مهرماه امسال در نامه‌ای رسمی به رییس جمهوری ایران برای تایید توافق اتمی وین تاکید کرد که «در سراسر دوره هشت ساله» وضع هر گونه تحریم «در هر سطح و به هر بهانه‌ای» از جمله «تروریسم و حقوق بشر» توسط کشورهای طرف مذاکره ایران «نقض» توافق اتمی وین «محسوب خواهد شد» و دولت موظف است اجرای این توافق را متوقف کند.