16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

کار‌تر، ایران را یکی از چالش‌های نظامی آمریکا در سال 2017 دانست

وزیر دفاع آمریکا روز سه‌شنبه 13 بهمن گفت پنتاگون برای سال آینده بودجه‌ای حدود 582 میلیارد دلار تقاضا خواهد کرد و الویت هزینه‌های خود را به شکلی تغییر خواهد داد که فضای امنیتی جدید جهان تحت تاثیر قدرت نمایی‌های روسیه و ظهور گروه «خلافت اسلامی» را منعکس کند.
به گزارش خبرگزاری رویترز، اشتون کارتر در سخنرانی خود در باشگاه اقتصادی واشینگتن گفت رقم بودجه درخواستی در راستای توافق سال گذشته کنگره در مورد خطوط کلی بودجه دفاعی خواهد بود ولی اولویت‌ها و تمرکز آن به شکلی تغییر خواهد کرد تا به چالش‌های نظامی که آمریکا با آن روبرو است از جمله روسیه، چین، کره شمالی، ایران و گروه «خلافت اسلامی» پاسخ دهد.
آقای اشتون در این سخنرانی و درست یک هفته قبل از نهایی شدن خطوط کلی بودجه دولت آمریکا برای سال 2017 افزود: «فضای امنیتی امروز جهان با آنچه که طی 25 سال گذشته ما با آن مواجه بودیم تغییر زیادی کرده است و شیوه‌های جدیدی از اندیشه و اقدام را می‌طلبد».
بودجه پنتاگون برای سال مالی جاری 585 میلیارد دلار است.
وزیر دفاع آمریکا افزود در بودجه سال مالی 2017 که از اکتبر امسال آغاز خواهد شد، برای مبارزه با گروه «خلافت اسلامی» هفت و نیم میلیارد دلار تقاضا خواهد کرد که به نسبت رقم بودجه مشابه در سال جاری پنجاه درصد افزایش را نشان می‌دهد.
او گفت آمریکا طی سال گذشته تعداد بسیار زیادی بمب هوشمند و موشک‌های هدایت شونده لیزری برای حمله به مواضع این گروه در عراق و سوریه مصرف کرده و برای تامین کسری این نوع تسلیحات و سفارش 45 هزار مورد جدید باید یک میلیارد و 800 میلیون دلار هزینه کند.
وزیر دفاع آمریکا گفت در واکنش به تعرض نظامی روسیه در اوکراین و قدرت نمایی چین در جزایر مورد اختلاف دریای جنوب چین در نظر دارد سرمایه گذاری پنتاگون روی سلاح‌های پیشرفته‌تر را افزایش دهد.
او افزود: «نکته محوری در سیاست ما این است که قابلیت‌های لازم برای مهار پیشرفته‌ترین رقبا را داشته باشیم. باید بتوانیم به هر قدرت متعرض و پیشرفته چنان هزینه‌ای تحمیل کنیم که هیچگاه به فکر تعرض نیافتد و یا در صورت تعرض به شدت از عمل خود پشیمان شود».
آقای کار‌تر افزود حدود 71 میلیارد و 400 میلیون دلار از این بودجه به طرح‌های پژوهشی و توسعه تسلیحات اختصاص خواهد یافت که هدف بخش اعظم آن‌ها تقویت قابلیت‌های استراتژیک نیروهای مسلح آمریکاست.
به گفته او، در بودجه سال 2017 رقمی حدود هشت میلیارد به جنگ های زیر آبی اختصاص داده خواهد شد و در پنج سال پس از آن نیز در مجموع بیش از 40 میلیارد دلار در این زمینه هزینه خواهد شد.
هدف از این طرح درازمدت ارتقاء قدرت و کارائی آمریکا در نبردهای زیرآبی و تجهیزات ضد زیردریایی است. افزودن 9 فروند زیردریایی مدل ویرجینیا و افزایش قابلیت آن‌ها برای حمل موشک‌های تام هاوک از 12 به 40 قبضه یکی از اهداف مهم این طرح درازمدت است.