16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

امیرعبداللهیان موافقت ایران با کنار رفتن بشار اسد از قدرت را تکذیب کرد

حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه ایران و هیات ایرانی شرکت کننده در نشست وین درباره سوریه، اخبار منتشرشده مبنی بر موافقت جمهوری اسلامی با کنار رفتن بشار اسد از قدرت را تکذیب کرده‌اند.
پیش از این برخی از رسانه‌ها از جمله خبرگزاری رویترز، گزارش داده بودند که «نشانه‌هایی از احتمال موافقت ایران» با کناره گیری بشار اسد از قدرت و برگزاری انتخابات در این کشور در یک دوره شش ماهه، مشاهده شده است.
اما خبرگزاری جمهوری اسلامی، جمعه هشتم آبان، می‌گوید که هیات ایرانی در وین این خبرها را تکذیب کرده است.
واحد مرکزی خبر نیز این خبر را به نقل از آقای امیرعبداللهیان «به طور قطع» تکذیب کرده است.
محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، ریاست هیات جمهوری اسلامی را در نشست وین بر عهده دارد.
نمایندگان ارشد 17کشور، سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا، روز جمعه هشتم آبان در وین برای رسیدن به راه حلی با هدف پایان دادن به بحران سوریه گفت‌وگو کردند.
نمایندگان ایران، ترکیه، ایتالیا، بریتانیا، لبنان، اردن، روسیه، عربستان سعودی، عراق، مصر، آلمان، قطر، فرانسه، امارات متحده عربی، عمان و ایالات متحده آمریکا در این نشست شرکت داشتند.
خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از منابع خود در وین گزارش داده که آمریکا، روسیه و دیگر شرکت کنندگان در این نشست، طرح جدیدی را برای برقراری آتش‌بس در سوریه در دست بررسی دارند.
بر اساس این طرح و به عنوان نخستین مرحله، پس از استقرار آتش‌بس در سوریه، دولتی انتقالی با حضور بشار اسد و مخالفان او تشکیل خواهد شد.
هنوز معلوم نیست که بشار اسد تا چه مدت در دولت انتقالی باقی خواهد ماند.
خبرگزاری ایتارتاس نیز به نقل از یک دیپلمات غربی در وین خبر داده که نمایندگان دولت بشار اسد و اپوزیسیون سوریه ممکن است اواسط هفته آینده به مذاکرات وین بپیوندند.
این گزارش افزوده که در نشست روز جمعه در وین، بر سر برگزاری نشست دیگری توافق حاصل شده است.
تاریخ این نشست احتمالا سوم یا چهارم نوامبر (12 یا 13 آبان) خواهد بود.