16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

کری به متحدان آمریکا در برابر تهدید ایران اطمینان خاطر داد

وزیر خارجه آمریکا در ریاض تلاش کرد از نگرانی‌‌های کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس در رابطه با ایران بکاهد. عربستان و دیگر متحدان این کشور نگران کاسته شدن از جدیت آمریکا در برابر “دخالت‌های ایران” هستند.
جان کری و عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان
جان کری، وزیر خارجه آمریکا در دیدار یک‌‌روزه خود از عربستان گفت، لغو تحریم‌های ایران فرصت همکاری با این کشور برای کاهش نگرانی‌های عربستان سعودی و دیگر کشورها را فراهم آورده است.
کری پس از ملاقات با عادل الجبیر، همتای خود در عربستان سعودی و وزرای خارجه شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس تلاش کرد از نگرانی‌هایی که در این کشورها بعد از توافق اتمی با ایران ایجاد شده کم کند.
توافق اتمی میان ایران و قدرت‌های جهان، از جمله آمریکا، عربستان سعودی و همسایگان این کشور در حاشیه خلیج فارس را نگران آن کرده که آمریکا از این پس تعهدات خود در منطقه، به‌ویژه در رابطه با مسائلی مانند “دخالت” ایران در یمن، سوریه، لبنان و دیگر مناطق را نادیده بگیرد.
اما کری به این کشورها اطمینان خاطر داد و گفت، آمریکا “همچنان نگران برخی از فعالیت‌های ایران در سایر کشورهاست، برای نمونه حمایت از گروه‌های تروریستی نظیر “حزب‌الله” لبنان.
اظهارات وزیر خارجه عربستان
حمله به مراکز دیپلماتیک عربستان در ایران که بعد از اعدام شیخ نمر، روحانی شیعه منتقد عربستان انجام شد نیز به این نگرانی‌ها دامن زده است. به دنبال این حمله عربستان و پاره‌ای از متحدان این کشور روابط خود با ایران را قطع کردند.
عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی در ریاض به خبرنگاران گفت که هیچ “نزدیکی”ای میان ایران و آمریکا نمی‌بیند.
او با بیان این که “ایران همچنان حامی اصلی تروریسم در جهان است” افزود، کشورهای عربی آماده‌اند تا با “دخالت ایران مقابله” کنند.
وزیر خارجه عربستان ادامه داد که آمریکا “در کل از خطرات فعالیت‌های شرورانه و خرابکارانه ایران” آگاه است و ایالات متحده در مورد دولت ایران دچار “هیچ ‌توهمی” نشده است.
یکی از مقام‌های دولت آمریکا به خبرنگاران پیش از این گفته بود که کری خشم عربستان سعودی به دلیل حمله به سفارت این کشور در تهران را درک می‌کند، اما “کاهش تنش‌ها مسئله مهمی است.”
آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی نیز چهارشنبه (۳۰ دی) حمله به سفارت عربستان را “کاری بسیار بد و به ضرر کشور و اسلام” نامید.
عربستان سعودی و ایران در رابطه با سوریه و یمن نیز مواضعی متضاد را برگزیده‌اند. ایران حامی رژیم بشار اسد در سوریه و عربستان مخالف آن است. در رابطه با یمن نیز ایران از شورشیان شیعه حوثی دفاع می‌‌کند و عربستان با تشکیل ائتلافی نظامی مواضع حوثی‌‌ها را بمباران می‌کند.
جان کری که یکشنبه (۲۴ ژانویه) به لائوس در جنوب شرقی آسیا سفر می‌کند اطمنیان خاطر داد که آمریکا روشن ساخته که در کنار دوستانش خواهد ایستاد، چه در عربستان و چه در رابطه با یمن یا در برابر تهدید ناشی از خشونت افراطیون سنی.