16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

خبرهای ضدونقیض درباره سرنوشت یک دیپلمات ایرانی در منا

ایران می‌گوید غضنفر رکن‌آبادی، سفیر سابق این کشور در لبنان، در سفر حج بوده و در حادثه منا ناپدید شده اما منابع وابسته به عربستان می‌گویند این فرد اصلا به حج نیامده و نام او در هیچ‌یک از مبادی ورودی عربستان ثبت نشده است.
سرنوشت غضنفر رکن‌آبادی، سفیر سابق جمهوری اسلامی در لبنان که دولت ایران ادعا می‌کند در سفر حج بوده و در حادثه منا ناپدید شده، با خبرهای ضدونقیض و شایعات و سناریوهای توطئه‌گونه همراه شده است.
رسانه‌های ایران نوشته‌اند که غضنفر رکن‌آبادی امسال همانند همه حجاج دیگر، برای زیارت خانه خدا راهی عربستان شد و همانند دیگر حجاج وارد این کشور شد. بنابر این گزارش‌ها، رکن‌آبادی در روز حادثه منا نیز در آنجا حضور داشت و محمدرحیم آقایی‌پور، دیپلمات دیگر ایرانی هم که در این حادثه کشته شد، در کنار او بوده است.
اما وبسایت شبکه خبری “العربیه” وابسته به عربستان سعودی روز دوشنبه (28 سپتامبر/ 6 مهر) در این باره نوشت، منابع سعودی گفته‌اند که “غضنفر رکن‌آبادی سفیر سابق ایران در لبنان، با نام اصلی خود وارد کشور پادشاهی سعودی نشده است و نام وی در حج امسال، در هیچ یک از معابر ورودی هوایی، زمینی یا دریایی سعودی ثبت نشده است”.
العربیه هم‌چنین نوشت: «در صورت صحت خبر مشارکت رکن‌آبادی در حج امسال، وی با نام جعلی وارد این کشور شده است.»
برخی رسانه‌های ایران نیز این امکان را محتمل دانستند که دیپلمات ایرانی به دلیل اینکه در رسانه‌ها و فضای عمومی کشورهای عرب منطقه مشهور بوده، “با نام دیگری و از راه غیررسمی” وارد عربستان شده است.
اما مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز دوشنبه این گزارش‌ها را رد کرد و گفت: «ایشان با گذرنامه عادی خود عازم سفر حج شده‌اند و اطلاعات دقیق پاسپورت مربوط به همه حجاج و از جمله ایشان در اختیار مراجع رسمی دولت سعودی می‌باشد و هیچگونه شائبه‌ای در خصوص اطلاعات و جزئیات مربوطه و نحوه ورود ایشان به کشور عربستان وجود ندارد.»
سخنگوی وزارت خارجه ایران افزود: «پاسپورت عادی آقای غضنفر اصل رکن‌آبادی، همکار ما در وزارت امور خارجه، ممهور به مهر روادید حج می‌باشد و طبق اطلاعات واصله در شرایط کنونی بدلیل لزوم ارائه مدارک هویتی همه مفقودین سوابق ایشان نیز که در فهرست اسامی مفقودین واقعه منا می‌باشند در اختیار مقامات سعودی قرار گرفته و خبرسازی‌های موجود در خصوص این موضوع نادرست و ناشی از اغراض و اهداف دیگر است.»