16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

تصویب کلیات طرح برجام در مجلس؛ تهدید صالحی و ظریف به مرگ

بنا بر گزارش‌ها، کلیات طرح موسوم به «طرح اقدام متناسب ایران در اجرای برنامه جامع اقدام مشترک» روز یک‌شنبه 19 مهر در مجلس شورای اسلامی تصویب شد.
به گزارش خبرگزاری ایرنا، نمایندگان در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس کلیات طرح یک‌فوریتی اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام را با 139 رأی موافق تصویب کردند.
در این رأی‌گیری از مجموع 253 نماینده حاضر در جلسه، 100 نماینده رأی مخالف و 12 نماینده رأی ممتنع دادند.
در این جلسه علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی به عنوان نماینده دولت و علاءالدین بروجردی به عنوان رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی به دفاع از این طرح پرداختند.
محمد جواد ظریف، وزیر خارجه و عباس عراقچی از دیگر مذاکره‌کنندگان ارشد ایران در مورد برنامه اتمی، در روند بررسی گزارش مجلس شرکت کرده‌اند.
پیش از این، یک فوریت طرح مربوط به برجام، 12مهر ماه به تصویب رسیده بود.
موافقان تصویب طرح برجام همواره تأکید داشته و در جلسه روز یک‌شنبه مجلس نیز تأکید داشتند که تأخیر در تصویب برجام، طولانی شدن رفع تحریم‌ها علیه ایران و ضربه بیشتر به اقتصاد ایران را در پی دارد.
در همین ارتباط، کمال پیرمؤذن، نماینده اردبیل روز یک‌شنبه گوشزد کرد که «هر روز تأخیر در تصویب برجام 100 میلیون یورو به کشور ضرر می‌زند.»

علی لاریجانی: رهبر می‌گوید من درباره برجام نظری ندارم
به گزارش ایرنا، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، روز یک‌شنبه گفت که «طرح اقدام متناسب و متقابل جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام» به اطلاع علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی رسیده و او گفته‌است: «من درباره برجام نظری ندارم و در رأی نمایندگان دخالت نمی‌کنم.»
علی لاریجانی در ادامه افزود که «این طرح یک مسئله ملی است و باید در مسئله ملی توافق داشت من دیشب از ابتدا تا انتهای طرح را با آقای [علی] شمخانی [دبیر شورایعالی امنیت ملی ایران]، مرور کردیم و خواندیم و وی آن را پذیرفت حتی گفت که در این طرح موضوعات مهمی مطرح شده که خوب است.»
«تهدید صالحی و ظریف به مرگ» توسط برخی نمایندگان
بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، روز یک‌شنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا تأیید کرد که در این روز یکی از نمایندگان مجلس، علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی، را به مرگ تهدید کرده‌است.
اشاره آقای کمالوندی به سخنان روح‌الله حسینیان، نماینده عضو جبهه پایداری است که روز یک‌شنبه در صحن علنی خطاب به صالحی گفته بود «اگر برجام رأی بیاورد شما را اعدام کرده و در رآکتور اراک دفن می‌کنیم و رویتان سیمان می‌ریزیم».
سخنگوی سازمان بین‌المللی انرژی اتمی البته حاضر نشد مستقیماً به نام آقای حسینیان اشاره کند اما گقت که «شنیدن چنین جمله‌ای برای ما خیلی تعجب‌آور بود».
او اضافه کرد: «هنوز فکر می‌کنم در خواب هستم که یک نماینده مجلس شورای اسلامی بیاید و در حالی که یکی از مهم‌ترین موضوعات ملی در حال بررسی است، یک مقام مهم کشور را تهدید به کشتن کند و بعد هم بگوید که فلان جا می‌بریمتان و بتن رویتان می‌ریزیم».
در همین حال، کمال الدین پیرمؤذن نماینده اردبیل نیز از تهدید شدن محمدجواد ظریف، وزیر خارجه در صحن مجلس خبر داده و گفت که «صالحی را تهدید به مرگ و ظریف را تهدید به اعدام کردند.»
آقای پیرمؤذن در پاسخ به این پرسش که کدام نمایندگان ظریف را تهدید کردند، گفت: «حسینیان، رسایی و پایداری‌ها.»
مجید انصاری، معاون پارلمانی رئیس جمهور نیز تأیید کرده‌است که تهدید به مرگ در مجلس، شامل محمدجواد ظریف هم شده است.
آقای انصاری به ایرنا گفته است که «فکر می‌کنیم آقایان ظریف و ضالحی از این حرف‌ها زیاد شنیده‌اند و ما نیز آنها را جدی نمی‌گیریم».