16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

لاوروف: روسیه فروش سلاح به ایران را افزایش می‌دهد

وزیر امور خارجه روسیه می‌گوید که کرملین قصد دارد تا فروش سلاح به ایران را پس از لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه تهران افزایش دهد. وی همچنین گزارش‌های مربوط به سفر قاسم سلیمانی به مسکو را رد کرد.
سرگئی لاوروف روز دوشنبه 26 مرداد در یک نشست خبری مشترک با محمد جواد ظریف، همتای ایرانی‌اش، در مسکو این اظهارات را بیان کرد.
به گزارش رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی، رسانه‌های روسیه خبر داده‌اند که در دیدار وزیران امور خارجه دو کشور موضوع ارسال موشک‌های سیستم دفاعی اس- 300 به ایران و انعقاد قراردادهای جدید احداث نیروگاه‌های برق اتمی در ایران مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
ایران و روسیه در سال 2007 قراردادی را امضا کردند که بر اساس آن قرار شد مسکو در قبال دریافت حدود 800 میلیون دلار، چند پدافند ضد هوایی اس-300به تهران تحویل دهد.
این پدافند ضد هوایی از قدرتمند‌ترین پدافندهای جهان به شمار می‌رود که می‌تواند هواپیما‌ها و موشک‌ها را هدف قرار دهد. با این حال، مسکو به دلیل تحریم‌های سازمان ملل از اجرای این قرارداد خودداری کرد.
روسیه در سال 2010 تحت فشار غرب تحویل اس-300 به ایران را معلق کرد ولی رییس جمهوری روسیه در فروردین امسال، این ممنوعیت را لغو کرد؛ اقدامی که با واکنش تند اسرائیل و آمریکا و روبرو شد.
ولادیمیر کوژین، مشاور نظامی رییس جمهوری روسیه، روز هشتم مرداد اعلام کرد که مسکو در حال نوسازی پدافند ضد هوایی اس-300 برای ایران است و سیستمی که قرار است به ایران تحویل داده شود «تا حدی» به روز شده و «اجزای دیگر» آن نیز در حال به روز شدن هستند.
گزارش رسانه‌های روسیه حاکی است که لاوروف و ظریف در مورد ابتکارهای مشترک برای حل بحران سوریه نیز مذاکره، و درخواست‌ها برای کناره گیری بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، از قدرت را رد کردند.
ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا، کشورهای حاشیه خلیج فارس و مخالفان داخلی بشار اسد گفته‌اند که هر طرح صلحی برای سوریه را بدون کنار رفتن رییس جمهوری این کشور نمی‌پذیرند.
«سفر سلیمانی به مسکو شایعه است»
خبرگزاری روسی اینترفاکس در گزارشی از نشست مشترک خبری وزیران خارجه ایران و روسیه، از قول سرگئی لاوروف سفر قاسم سلیمانی به مسکو را «شایعه» خواند.
وی گفته است: «این‌ها شایعاتی است که پخش شده و نباید به این فقره خاص در رشته اتهامات همکاران آمریکایی‌مان توجه کرد. شایعات همیشه شایعه هستند».
محمد جواد ظریف نیز در این زمینه گفت: «برخی از سرو صدا‌ها و تبلیغات (در ایالات متحده) بیشتر مصرف داخلی دارند».
وی نیز گزارش‌ها درباره سفر فرمانده نیروی قدس به روسیه را «شایعه» خواند.
خبرگزاری رویترز روز 16 مرداد به نقل از دو منبع امنیتی و اطلاعاتی آمریکا گزارش داد که قاسم سلیمانی به روسیه سفر کرده است.
قاسم سلیمانی از سال 2007 در فهرست تحریمی شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار دارد و بخشی از این تحریم، ممنوعیت سفر وی به دیگر کشور‌ها است.
بر اساس این گزارش، سفر فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران روز سوم مرداد انجام شده بود و او پس از دیدار با ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری، و همچنین وزیر دفاع روسیه خاک این کشور را ترک کرد.
در همین حال، خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، در گزارشی از سفر آقای ظریف به مسکو، به نقل از بیانیه وزارت خارجه روسیه گزارش داده که در سال 2014 حجم مبادلات بازرگانی دو کشور با پنج درصد افزایش به یک میلیارد و 700 میلیون دلار رسید.
«اجرای طرح‌های بزرگ در عرصه سوخت و انرژی از جمله انرژی اتمی»، «همکاری در بخش‌های کشاورزی، خودرو، هواپیماسازی و فضا و علوم و آموزش» از جمله مواردی است که دو طرف امیدوارند طی سالهای آینده دنبال کنند و حجم روابط اقتصادی دو کشور را به 10 میلیارد دلار در سال افزایش دهند.