16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

رفسنجانی ارائه لیست برای انتخابات مجلس خبرگان رهبری را رد کرد

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام اعلام کرد که فهرست منتشر شده درباره نامزدهای مورد حمایت او در انتخابات مجلس خبرگان رهبری، فهرست او نیست و «گروهی از نخبگان و خبرگان داخل و خارج مجلس خبرگان این لیست را تهیه کرده‌اند».
به گزارش خبرگزاری کار ایران، ایلنا، اکبر هاشمی رفسنجانی روز جمعه 30 بهمن گفت که «لیست منتشر شده به نام من، لیست من نیست».
وی افزود: «گروهی از نخبگان و خبرگان داخل و خارج مجلس خبرگان این لیست را تهیه کرده‌اند و از بنده و آقای روحانی خواستند سرلیست آن باشیم».
برخی از سایت‌های نزدیک به رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام از جمله وب‌سایت «انتخاب» 23 بهمن اعلام کرده بودند که همزمان با پخش فیلم تبلیغاتی آقای هاشمی رفسنجانی، فهرست مورد حمایت او در انتخابات مجلس خبرگان رهبری در استان تهران با عنوان «خبرگان مردم»، منتشر شده است.
در این فهرست علاوه بر محمدتقی مصباح یزدی، از احمدجنتی، محمد یزدی، محمدرضا مدرسی یزدی، سه عضو شورای نگهبان، حمایت نشده است.
در همین حال قرار گرفتن نام محمد محمدی ری‌شهری، وزیر اسبق اطلاعات و قربانعلی دری نجف‌آبادی، وزیر اطلاعات در دولت محمد خاتمی که قتل تعدادی از دگراندیشان، مشهور به قتل‌های زنجیره‌ای در دوران وزارت او رخ داده بود، بازتاب‌ زیادی در شبکه‌های اجتماعی داشته و انتقادهایی برانگیخته بود.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنان خود گفت که «چند سالی است جمهوریت نظام مشکل پیدا کرده است».
آقای هاشمی تصریح کرد: «در تشخیص صلاحیت‌ها و رای‌گرفتن‌ها و رای خواندن‌ها مشکلاتی پیش آمد که برخی به دولت و هیات اجرایی و هیات نظارت باز‌ می‌گردد که اگر خوب انجام شود، جمهوریت نظام حفظ می‌شود».
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت که با وجود رد صلاحیت تعداد «زیادی» از نامزدهای انتخابات، اصلاح‌طلبان و نیروهای نزدیک به دولت از «نزدیک به دویست نفر» در انتخابات مجلس و «بیش از 60 نفر» در انتخابات مجلس خبرگان رهبری حمایت کرده‌اند.
آقای هاشمی رفسنجانی در فیلم تبلیغاتی خود برای انتخابات مجلس خبرگان رهبری نیز گفته بود که «بعد اسلامیت و بعد جمهوریت» نظام جمهوری اسلامی «در سال‌های اخیر یک مقدار تضعیف شده است».
وی روز دوشنبه 12 بهمن نیز در اعتراض به رد صلاحیت حسن خمینی در انتخابات مجلس خبرگان رهبری خطاب به اعضای شورای نگهبان گفته بود: «شما صلاحیت خود را از کجا آورده‌اید؟ چه کسی به شما اجازه داده یک جا بنشینید و برای دولت و مجلس و جاهای دیگر داوری کنید و اختیارات را در دست بگیرید؟»
در همین حال کاظم صدیقی امام جمعه تهران، با اشاره تلویحی به سخنان آقای هاشمی رفسنجانی گفت: «آن‌ها که به شورای نگهبان حمله می‌کنند اعتبار خود را از کجا گرفته‌اند؟»
وی تاکید کرد که برخی که از ابتدای انقلاب اسلامی «در موقعیت‌های مختلف» بوده‌اند، «گردن کلفت» شده‌اند و «با تخریب شورای نگهبان می‌خواهند پر و بال ولایت را بچینند».
پیش از این نیز تعدادی از امامان جمعه و رسانه‌های اصولگرا به سخنان آقای هاشمی رفسنجانی شدیدا اعتراض کرده بودند.
در همین حال غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگو ی قوه قضائیه، این سخنان را مصداق «تشویش اذهان عمومی، توهین و تحریک افراد به اقدامات خلاف قانون» دانسته و گفته بود که با این سخنان «به وقتِ آن برخورد می‌شود».