16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

«حکومت اسلامی» بزرگترین معبد باستانی خاورمیانه را «منفجر کرد»

بنا بر گزارش‌ها گروه موسوم به «حکومت اسلامی» (داعش) یکشنبه هشتم شهریور معبد «بل» بزرگترین معبد باستانی در خاورمیانه را که در شهر تاریخی پالمیرا در سوریه واقع است، منفجر کرده یا خسارتی جدی به آن وارد کرده است.
این دومین معبد باستانی در سوریه است که طی روزهای گذشته هدف حمله گروه حکومت اسلامی گذشته قرار گرفته است. این گروه افراطی سوم شهریور، معبد باستانی«بعل شمین» را در شهر پالمیرا منفجر کرده بود. سازمان یونسکو این اقدام را «جنایتی جنگی» با هدف از میان بردن نمادها و آثار فرهنگی سوریه توصیف کرده بود.
اکنون سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه گزارش داده است که شبه‌نظامیان گروه حکومت اسلامی، با کار گذاشتن مواد منفجره، معبد «بل» را که یکی از مهمترین بناهای باستانی در شهر تاریخی پالمیرا است، منفجر کردند.
به گزارش این سازمان که مقر آن در لندن است، اما با شبکه‌ای از شاهدان عینی داخل سوریه در ارتباط است، هنوز میران خسارت‌های وارد شده به این معبد باستانی، مشخص نیست.
شبه‌نظامیان داعش که تابستان گذشته با یورشی ناگهانی، مناطق وسیعی از عراق و سوریه را تصرف کرده بودند، حدود هفت ماه پیش شهر تاریخی پالمیرا را از کنترل نیروهای دولتی سوریه، خارج کردند. سوری‌ها به شهر پالمیرا «تدمُر» می‌گویند.
معبد «بل» بزرگترین معبد باستانی در خاورمیانه به شمار می‌آید که تاریخ ساخت آن به قرن اول میلادی باز می‌گردد
.
این معبد در سال 32 میلادی بر روی خرابه‌های معبدی دیگر که با کاه‌گِل ساخته شده بود، بنا شد. در قرن دوم میلادی، بنای این معبد تکمیل و برای خدمت به خدایگان «بعل» اختصاص یافت. این معبد محل گردهم‌آیی اربابان پالمیرا بود.
معبد «بل» در جنگ میان پالمیرا و روم در سال 272 ميلادی و پس از آن انقلاب پالمیرایی‌ها در سال 273 میلادی، تخریب شد.
هنگامی که در اوایل دوره بیزانس، مسیحیت در این منطقه منتشر شد، اسلکت معبد به کلیسایی تبدیل شد که آثارش تا عصر کنونی باقی مانده بود. با ورود اسلام به منطقه، معبد به قلعه نظامی و کلیسای آن به مسجد تبدیل شد. این وضعیت تا سال 1930 میلادی ادامه داشت.
حدود صد سال پیش اهالی پالمیرا به خاطر ترس از حملات بادیه نشینان، در ساختمان معبد زندگی می‌کردند تا این‌که در سال 1932 به شهر جدیدی که برایشان ساخته شد، انتقال داده شدند.
خالد اسعد، دانشمند باستان شناس سوری، بود که از آثار باستانی پالمیرا محافظت می‌کرد. شبه‌نظامیان حکومت اسلامی ماه گذشته او را که 782 سال سن داشت، کشتند و جنازه‌اش را بر روی یکی از ستون‌های شهر آویزان کردند.
شبه‌نظامیان گروه حکومت اسلامی، آثار باستانی بسیاری را در مناطق تحت تصرف خود منهدم کردند. از جمله آن‌ها می‌توان از شهر تاریخی «نمرود» در عراق نام برد.