16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

136 کشته و 365 مفقود؛ سهم زائران ایرانی از حادثه مرگبار مراسم حج

یک روز پس از وقوع حادثه خونبار در مراسم حج، مسئولان ایرانی اعلام کرده‌اند که 365 زائر ایرانی مفقود شده‌اند و اطلاعی از آنها در دست نیست. تعداد کشته‌شدگان ایرانی نیز تا ظهر روز جمعه به وقت تهران، 136 نفر اعلام شده است.
روز جمعه دوم مهر ماه شدت ازدحام در مراسم “رمی جمرات” در منا باعث مرگ صدها زائر از ملیت‌های مختلف شد. خبرگزاری‌ها تعداد کشته‌ها و مجروحان این حادثه را چندین هزار نفر گزارش کرده‌اند اما سازمان دفاع مدنی در عربستان سعودی در رقم 717کشته و 863 زخمی متوقف مانده است.
سید علی قاضی عسگر، سرپرست حجاج ایرانی به خبرگزاری ایسنا گفت که تا پایان روز پنج‌شنبه 395 زائر ایرانی گم شده بودند اما این تعداد تا ظهر جمعه به 365 رسیده است. به گفته این مقام ایرانی، این تعداد را نمی‌توان جزو جان باختگان حادثه محسوب کرد چرا که صرفا به کاروان‌های خود مراجعه نکرده و ممکن است “در حال تکمیل اعمال حج خود باشند”.
حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران در ابتدای ورود به نیویورک دستور پیگیری این اتفاق را صادر کرده و آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی نیز سه روز عزای عمومی اعلام کرده است.
از سوی دیگر حاضران در نمازهای جمعه سراسر کشور نیز با برپایی راهپیمایی‌هایی این حادثه را محکوم کرده و خواستار پیگیری و برخورد با خاطیان و مسببان شدند.
همچنین برخی چهره‌ها سیاسی و مذهبی اعتراضات تندی نسبت به حکومت عربستان سعودی ابراز کرده و “بی‌کفایتی” و “اهمال” مسئولان سعودی را عامل این حادثه دانسته‌اند.
در فضای مجازی نیز بحث‌های تندی پیرامون این حادثه درگرفته است. برای اطلاع از نظرات برخی مخاطبان صدای آمریکا می‌توانید به اینجا و اینجا مراجعه کنید.
این دومین حادثه مرگبار حج امسال است که جان صدها تن از جمله زائران ایرانی را گرفته است. 20 شهریور، سقوط یک دستگاه جرثقیل در مسجدالحرام مکه موجب مرگ 11 ایرانی شد. در حادثه دیگری که هنوز فرجام آن مشخص نیست، به دو پسر ایرانی عازم حج تعرض شد که بازتاب منفی فراوانی در ایران به همراه داشت.