16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

مقام ارشد روس: تا ایران شکایتش را پس نگیرد اس 300 را نمی‌دهیم

در پی انتشار گزارش‌هایی در مورد اختلاف میان ایران و روسیه در مورد نحوه دریافت سامانه دفاعی اس 300، اکنون یک مقام ارشد روسیه تاکید کرده است، تا زمانی که تهران شکایت خود علیه مسکو را پس نگیرد، اقدامی در زمینه انتقال این سامانه انجام نخواهد شد.
خبرگزاری روسی «اسپوتنیک» روز نهم شهریور این گفته‌ها را از یک مقام ارشد دولت روسیه درجمع خبرنگاران نقل کرده است.
طرح شکایت به قراردادی باز می‌گردد که در سال 2007 میلادی میان ایران و روسیه برای دریافت سامانه دفاعی اس 300 بسته شد. قراردادی که ارزش آن 800 میلیون دلار است و اجرای آن به دنبال تحریم‌های بین‌المللی علیه تهران متوقف شد.
در پی آن تهران در سال 2011 میلادی شکایتی را در دیوان داوری ژنو طرح کرد.
ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه، پیش از آنکه ایران و شش قدرت جهانی به توافق اتمی برای اجرای برنامه جامع اقدام مشترک دست یابند، به تعلیق پیشین برای تحویل سامانه دفاعی پایان داد.
با این همه این سیستم دفاع موشکی هنوز به ایران تحویل داده نشده است.
به تازگی یک مقام دولتی ایران به مسکو سفر کرد که بخشی از دیدارها و گفت‌وگوهای او با مقام‌های روس به سامانه دفاعی مربوط می‌شد.
در همان زمان خبرگزاری روسی «تاس» از قول یک مقام سازمان صنایع نظامی روسیه نقل کرده بود، اختلافات بر سر این است که ایران خواستار تحویل گرفتن اولین بخش از سامانه، برای گذشتن از شکایتی‌ست که علیه مسکو مطرح کرده، در حالی‌که روسیه خواستار پس‌گرفتن شکایت و سپس اقدامات بعدی‌ست.
اکنون نیز مقام ارشد دولت روسیه بر خواست مسکو تاکید کرده و می‌گوید «نیاز اصلی، پس گرفتن شکایت [از دیوان داوری ژنو] است. آنها (ایران) هنوز این شکایت را پس نگرفته‌اند، ما هم منتظریم.»
در مرداد ماه امسال وزیر دفاع ایران گفته بود تا آذر ماه پیش رو، ایران سامانه اس 300 را از روسیه تحویل خواهد گرفت.
مقام‌های ایرانی قبل‌تر دریافت سامانه دفاعی دیگری، حتی پیشرفته‌تر از اس 300 را رد کرده‌ بودند.

Leave a comment