16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

مجلس نمایندگان آمریکا طرح محدود کننده لغو تحریم های ایران را تصویب کرد

مجلس نمایندگان آمریکا طرح قانون شفافیت روابط مالی ایران با تروریسم را به تصویب رساند.
این طرح که سه‌شنبه دوم فوریه با 245 رای مثبت در برابر 181 رای منفی به تصویب رسید، در صورتی که این مصوبه به امضای رئیس جمهوری آمریکا برسد، رفع تحریم‌های ایران را از سوی باراک اوباما دشوار می‌کند.
طرح شفافیت روابط مالی ایران با تروریسم، اختیار نظارت بیشتری در مورد اجرای توافق هسته‌ای با ایران و لغو تحریم‌ها، به کنگره اعطا می‌کند.
خبرگزاری رویترز می گوید با آنکه جمهوریخواهان هر دو مجلس نمایندگان و سنای آمریکا در کنگره را تحت کنترل دارند، اما بعید است که این مصوبه به قانون تبدیل شود. آقای اوباما پیشتر اعلام کرده است که هر مصوبه کنگره را که مانعی در اجرای توافق هسته‌ای شود، وتو خواهد کرد.
یکی از بندهای این طرح آن است که رئیس جمهوری آمریکا را ملزم می‌کند به کنگره تضمین دهد که نهادهای مالی ایرانی مانند بانک ملی و بانک سپه پیش از خارج شدن از لیست تحریم‌های وزارت خزانه داری آمریکا آگاهانه به سپاه پاسداران و عوامل آنها و همچنین به سازمان های تروریستی و وابستگان آنها کمک نکرده اند.
این طرحی است که ابتدا در اکتبر سال پیش توسط استیو راسل نماینده جمهوریخواه به کنگره پیشنهاد و با ارجاع به کمیته روابط خارجی مجلس در سطح کمیته تصویب شد و پس از بررسی و تایید در کمیته مالی در 13 ژانویه در مجلس نمایندگان به رای جمعی گذاشته شد. ولی به علت آنکه شمار زیادی از نمایندگان در آن رای گیری غایب بودند، پل رایان رئیس جمهوریخواه مجلس، رای گیری را باطل کرد تا رای گیری روز سه‌شنبه انجام شود.
جمهوریخواهان با توافق هسته‌ای مخالف بودند ولی نتوانستند در کنگره آن را رد کنند. حالا که توافق امضا و به اجرا گذاشته شده آنها می گویند لغو تحریم ها دست ایران را برای استفاده از سرمایه‌های آزاد شده در دامن زدن به تروریسم و بی ثبات سازی منطقه، بازتر کرده است.
اد رویس رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در ماه ژانویه در مجلس با اشاره به آزمایش موشک های بالستیک ایران و بازداشت ملوانان آمریکایی گفت: “مطمنئم که به فکر بسیاری از ما خطور کرده که اگر ایران الان اینگونه عمل می‌کند، وقتی دستش به میلیاردها دلار برسد چه خواهد خواهد کرد؟