16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

سقوط جرثقیل در مسجدالحرام مکه ده‌ها کشته برجای گذاشت

مقام‌های عربستانی اعلام کردند که روز جمعه 20 شهریور در جریان سقوط یک دستگاه جرثقیل در مسجدالحرام مکه ده‌ها نفر کشته و زخمی شدند.
خبرگزاری‌های آسوشیتدپرس و فرانسه تعداد کشته‌ها را دستکم 62 و خبرگزاری رویترز حداقل 52 نفر اعلام کرده است.
تاکنون مجروح شدن 154نفر گزارش شده است.
خبرگزاری ایرنا به نقل از رییس سازمان حج و زیارت ایران گزارش داده که 15 نفر از حجاج ایرانی نیز در بین مجروحان این حادثه هستند که اکثر آن‌ها به صورت سرپایی مداوا شدند و سه نفر از آنان دچار شکستگی دست و پا شده‌اند.
خبرگزاری فارس نیز از کشته شدن یک ایرانی خبر داد. این خبرگزاری افزوده که «گزارش‌های رسیده حکایت از افزایش مصدومان ایرانی و غیر ایرانی دارد که هم اینک در حال انتقال به بیمارستان‌ها و مراکز پزشکی هستند».
ملیت اکثر کشته و مجروح شدگان هندی و پاکستانی اعلام شده است.
این اتفاق یک ماه پیش از برگزاری مراسم سالانه حج تمتع برگزار می‌شود که صدها هزار برای انجام آن به مکه و مدینه می‌روند.
جزئیات زیادی از این حادثه اعلام نشده است ولی عکس‌های منتشره در شبکه‌های اجتماعی، اجساد غرق در خون را نشان می‌دهد که در گوشه‌ای از مسجد پخش شده‌اند و یک جرثقیل قرمز رنگ نیز کج شده است.
شبکه الجزیره نیز فیلمی نشان داده که می گوید پس از حادثه گرفته شده است. در این فیلم صحن مسجدالحرام دیده می شود که خرابی های ناشی از سقوط جرثقیل و خون فراوان در اطراف پخش شده است.
ویدئویی دیگری در توئیتر پخش شده است که ظاهرا همزمان با سقوط جرثقیل گرفته شده و در آن صدای مهیبی به گوش می رسد.
مکه مقدس‌ترین شهر برای مسلمانان جهان است که در سال‌های گذشته شاهد ساخت و سازهای بسیاری بوده است. عکس‌های منتشره از فراز کعبه نشان دهنده جرثقیل‌های زیادی است که در اطراف مسجدالحرام مستقر شده‌اند.