16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

روحانی در مراسم دولتی 22 بهمن: مردم به «اهل منازعه و افراط» رای نخواهند داد

راهپیمایی دولتی سی‌وهفتمین سالگرد پیروزی انقلاب ایران دو هفته پیش از انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان در تهران و دیگر شهرهای ایران برگزار شد و در این مراسم رییس جمهوری ایران گفت مردم به کسانی که «اهل منازعه و افراط» هستند، رای نخواهند داد.
در حاشیه این مراسم که یک ماه پس از بازداشت ده ملوان آمریکایی برگزار می‌شد، صحنه بازداشت آنان بازسازی شد و حضور یک مرد با لباس زنانه در این صحنه‌های بازسازی شده در شبکه‌های اجتماعی بازتاب‌های زیادی داشت.
به گزارش خبرگزاری ایسنا، حسن روحانی رییس جمهوری ایران روز پنجشنبه 22 بهمن و در سخنرانی خود گفت که مردم در انتخابات پیش رو به کسانی رای خواهند داد که به گفته او، «می‌خواهند از قانون تبعیت کنند نه کسانی که اهل منازعه و افراط هستند».
آقای روحانی تاکید کرد که «هیچ کس» حتی کسانی که «به نظام و حکومت هم نقدی» دارند، نباید با صندوق رای «قهر» کنند.
وی اضافه کرد: «اگر شخصی و یا جریانی گلایه دارد و ناملایماتی را دیده است باید قاطعانه به پای صندوق‌های رای برود. رای مردم حرف آخر را خواهد زد».
رییس جمهوری ایران روز 13 بهمن نیز از مردم خواسته بود که «توجه داشته باشند حضور آنها در پای صندوق‌ها بسیار بسیار مهم است» و «هیچ کس به هیچ دلیلی با صندوق انتخابات قهر نکند».
وی تاکید کرده بود که همه دستگاه‌ها باید به گونه‌ای عمل کنند که «شائبه مهندسی شدن انتخابات در ذهن کسی خطور نکند».
این فراخوان در حالی صورت می‌گیرد که در هفته جاری حدود 300تن از استادان دانشگاه‌های ایران در نامه‌ای سرگشاده به حسن روحانی، با ابراز نگرانی از رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات اعلام کردند که برگزار نکردنِ آنچه انتخابات غیر رقابتی و ناعادلانه نامیدند،‌‌ به برگزار کردن آن ارجحیت دارد.
بر اساس آمار اعلام شده از سوی وزارت کشور، شورای نگهبان شش هزار و 175 نامزد، یعنی 51 درصد نامزد‌ها را تایید صلاحیت و پنج هزار و 252 نامزد را رد صلاحیت کرده است.
با مقایسه آمار اعلام شده از سوی قائم مقام وزیر کشور و درصد کاندیداهای رد صلاحیت شده در دوره‌های قبل، انتخابات مجلس دهم بیشترین نسبت رد صلاحیت را به نسبت دوره‌های پیشین خواهد داشت.
در انتخابات مجلس اول 46 درصد، در انتخابات مجلس دوم 20 درصد، در انتخابات مجلس سوم 19 درصد، در انتخابات مجلس چهارم 28 درصد، در انتخابات مجلس پنجم 39 درصد، در انتخابات مجلس ششم 26 درصد، در انتخابات مجلس هفتم 44 درصد، در انتخابات مجلس هشتم 37 درصد و در انتخابات مجلس نهم 35درصد از کاندیدا‌ها رد صلاحیت شده بودند.
در همین حال اشرف بروجردی، رییس مجمع زنان اصلاح‌طلب، گفته است که رایزنی‌های حسن روحانی برای تایید صلاحیت 270نامزد ردصلاحیت شده بی‌نتیجه بوده است.
در انتخابات مجلس خبرگان رهبری نیز از 800 نامزد تنها 161 نفر تایید صلاحیت شده‌اند که از نامزدهای شاخص رد صلاحیت شده می‌توان به حسن خمینی، نوه آیت‌الله خمینی، است.
تبلیغات انتخابات مجلس خبرگان رهبری از روز پنج‌شنبه آغاز شده است. با این حال به گفته خبرگزاری ایلنا، پلاکاردهای تبلیغاتی اکبر هاشمی رفسنجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، برای انتخابات مجلس خبرگان رهبری که در مسیر راهپیمایی 22 بهمن نصب شده بود، «جمع‌آوری» شده است.
در این پلاکارد‌ها عکس آقای هاشمی رفسنجانی در کنار حسن خمینی و حسن روحانی منتشر شده بود.
بر اساس این گزارش، همچنین پلاکاردهای ائتلاف اصولگرایان برای انتخابات مجلس به صورت «وسیع» در مسیر این راهپیمایی نصب شده بود.