16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

مرگ خلبان و کمک‌خلبان در پی سقوط هواپیمای ارتش در چابهار

به گفته معاون استاندار سیستان و بلوچستان، بر اثر سقوط یک هواپیمای جنگی آموزشی ارتش ایران در چابهار، خلبان و کمک‌خلبان این هواپیما کشته شدند.
طبق گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، این حادثه در ساعت 45.11 دقیقه روز سه‌شنبه، 22 دی‌ماه، اتفاق افتاده است.
علی‌اصغر میرشکاری، معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان، در این‌ باره به ایسنا گفت: «یک فروند هواپیمای آموزشی اف 4به علت نقص فنی در حوالی یکی از روستاهای منطقه کهیری شهرستان کنارک سقوط کرد و خلبان و کمک‌خلبان آن شهید شدند.»
آقای میرشکاری با اشاره به ارتشی بودن این هواپیما اعلام کرد:‌ «این هواپیمای آموزشی متعلق به پایگاه دهم شکاری نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران مستقر در کنارک، 20 دقیقه پس از پرواز آموزشی دچار نقص فنی شد.»
به گفته این مقام استانداری سیستان و بلوچستان، خلبان این جت آموزشی قصد فرود اضطراری در یکی از جاده‌های شهرستان کنارک را داشته که به دلیل رفت و آمد خودروها و جلوگیری از آسیب رسیدن به مردم، به ناچار منحرف و دچار سانحه شده است.
سوانح هوایی در ایران امری پرسابقه محسوب می‌شود و به‌ویژه در سال‌های اخیر به کرات رخ داده است.
در اردیبهشت‌ماه سال 92، یک فروند از هواپیماهای ارتش ایران در حوالی شهر آبدانان استان ایلام، بر اثر برخورد با کوه سقوط کرد و دو خلبان آن کشته شدند.
به گفته مقامات محلی، نامساعد بودن شرایط جوی منطقه و وجود گرد و غبار در ارتفاعات کبیرکوه علت وقوع این حادثه بود.
در سال 90 نیز دو فروند از هواپیماهای متعلق به ارتش جمهوری اسلامی دچار حادثه سقوط شدند.
در فروردین سال 90، یک جنگنده متعلق به ارتش جمهوری اسلامی هنگام «ماموریت آموزشی» در شهرستان سروستان فارس سقوط کرد که در اثر این حادثه یکی از دو سرنشین هواپیما جان خود را از دست داد.
بهمن‌ماه سال 90 نیز یک فروند هواپیمای اف 14 نیروی هوایی ارتش دقایقی پس از پرواز در اطراف بوشهر، در جنوب ایران، سقوط کرد و خلبان و کمک او کشته شدند.