16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

اجتناب مرجع تقلید از دیدار با وزیر در اعتراض به انتشار بعضی کتب و فیلم‌ها

دفتر آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی، از مراجع تقلید قم، روز چهارشنبه، 27آبان، با انتشار پیامی علت اجتناب او از ملاقات با وزیر ارشاد را «ایرادات اساسی» دانست که این مرجع تقلید به انتشار برخی «کتب‌، فیلم‌ها و موسیقى‌ها» وارد می‌داند.
به گزارش خبرگزاری فارس، در این پیام تاکید شده است که آیت‌الله مکارم شیرازی تنها در صورت «اصلاح» این ایرادها با وزیر ارشاد ملاقات و از او «قدردانی و تشکر» خواهد کرد.
دفتر این مرجع تقلید اعلام کرده است که «در صورت عدم اصلاح این موارد ملاقات کردن مهر تأیید بر آنهاست» و درنتیجه او با وزیر ارشاد دیدار نخواهد کرد.
علی جنتی، وزیر ارشاد، روز پنج‌شنبه، 21 آبان، در سفر به قم با تعدادی از مراجع تقلید دیدار کرد.
پس از این سفر، حسین نوش‌آبادی، سخنگوی وزارت ارشاد، دلیل ملاقات نکردن وزیر ارشاد با آیت‌الله مکارم شیرازی را «کسالت» او اعلام کرد.
اما مسعود مکارم شیرازی، فرزند این مرجع تقلید، ضمن تکذیب این اظهارات اعلام کرد که از سوی وزارت ارشاد درخواستی برای ملاقات داده نشده است.
او در عین حال اضافه کرد که پدرش به انتشار برخی کتاب‌ها و تک‌خوانی زنان در کشور اعتراض دارد.
گفته‌های فرزند آیت‌الله مکارم شیرازی در حالی منتشر شده است که وزیر ارشاد در سفر به قم و در دیدار با آیت‌الله وحید خراسانی، از مراجع تقلید، تاکیدکرد که «هیچ مجوزی» به تک‌خوانی زنان داده نخواهد شد و همچنین جلو چاپ «رمان‌های مبتذل و تفرقه‌انگیز» گرفته شده است.
آقای جنتی همچنین ضمن انتقاد از «شایعه‌پراکنی‌ها» درباره صدور مجوز برای تک‌خوانی زنان گفت که «عده‌ای با اطلاع‌رسانی نامناسب به مراجع، علما، ائمه جمعه و نمایندگان مجلس، اطلاعات غلطی می‌دهند».
بهمن‌ماه سال گذشته حسین نوری همدانی و ناصر مکارم شیرازی، دو تن از مراجع تقلید مقیم قم، به صدور مجوز وزارت ارشاد برای انتشار آلبومی اعتراض کردند که به گفته آنان در آن یک زن آواز خوانده است و اعلام کردند که جلو آواز‌خوانی زنان در ایران را خواهند گرفت.
انتقاد آنها به انتشار آلبوم «تو را‌‌ ای کهن بوم و بر دوست دارم» توسط نشر چشمه بود که با خوانندگی همزمان و دوصدایی محسن کرامتی و نوشین طافی به بازار موسیقی عرضه ‌شده است.
در‌ نهایت برخی از منتقدان از جمله مرتضی آقاتهرانی، دبیرکل جبهه پایداری، اعلام کردند که پس از گوش کردن آن، متوجه شده‌اند که این آلبوم تک‌خوانی زن نبوده است.