16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

مخالفت کاخ سفید با طرح جدید مجلس نمایندگان در مورد توافق هسته‌ای

کاخ سفید آمریکا می‌گوید با طرحی در مجلس نمایندگان آمریکا که پیاده‌سازی توافق هسته‌ای ایران را منوط به پرداخت میلیون‌ها دلار خسارت به قربانیان حوادث تروریستی پشتیبانی شده از سوی ایران می‌کند، مخالف است.
این طرح از حمایت 100 عضو مجلس نمایندگان برخوردار است قرار است روز پنجشنبه نهم مهرماه به رأی گذاشته شود.
در بیانیه‌ای که کاخ سفید روز چهارشنبه منتشر کرده و توسط خبرگزاری آسوشیتدپرس بازتاب یافته است، دولت اوباما این طرح را تعضیف‌کننده امنیت و منافع ملی آمریکا توصیف کرده است.
این طرح که توسط پاتریک میهان، نماینده جمهوری‌خواه پنسیلوانیا تهیه شده، رئیس‌جمهور آمریکا را از لغو تحریم‌های ایران، پیش از پرداخت 43میلیارد دلار خسارت از سوی ایران به قربانیان ترور، منع کرده است.
این مبلغ مجموع خسارت‌هایی است که دادگاه‌های ایالات متحده در سال‌های گذشته در احکام خود برای جبران خسارت قربانیان آمریکایی عملیاتی تروریستی مرتبط با ایران تعیین کرده‌اند.
از جمله در یک مورد در فروردین ماه سال 91، دادگاهی در آمریکا ایران را به پرداخت نزدیک به 45میلیون دلار غرامت به بازماندگان آمریکایی حملات انتحاری بیروت در سال 1983 و خانواده قربانیان این حادثه محکوم کرد.
در آن زمان سازمان جهاد اسلامی مسئولیت این حملات را بر عهده گرفت، برخی از گمانه‌زنی‌ها بر نقش ایران در این حمله تأکید می‌کرد.
ایران از جمله به دلیل حمایت از گروه‌های اسلام‌گرا و شبه‌نظامی فلسطینی و لبنانی، از سوی غرب متهم به پشتیبانی از تروریسم بوده، اما خود همواره با رد اتهام پشتیبانی از تروریسم، حمایت خود از این گروه‌های اسلام‌گرا را حمایتی معنوی توصیف می‌کند.
طرح جدید پاتریک میهان در مجلس نمایندگان آمریکا، تازه‌ترین تلاش جمهوری‌خواهان مخالف توافق هسته‌ای، در راه ممانعت از اجرایی شدن آن ارزیابی می‌شود.
پیشتر جمهوری‌خواهان که اکثریت مجلس نمایندگان و سنا را در دست دارند، در تلاش بودند که با رأی‌گیری و اعلام مخالفت با این طرح، دولت اوباما را ناچار از عدم اجرای توافق، یا دست‌کم استفاده از وتو برای اجرایی کردن آن کنند.
با