16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

خامنه‌ای آمریکا را به «مخالفت با شیعه» و تفرقه‌افکنی متهم کرد

رهبر جمهوری اسلامی مقامات ایالات متحده را به «مخالفت با شیعه» و «موافقت با سنی» و همچنین تلاش برای «ایجاد اختلاف میان مسلمانان» متهم کرده و گفت که «انگلیسی‌ها در ایجاد اختلاف و جنگ شیعه و سنی ماهر و سابقه‌ دارند، اما نقشه امروز آمریکایی‌ها خطرناک‌تر است».
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از وب‌سایت رسمی رهبر جمهوری اسلامی، آیت‌الله علی خامنه‌ای روز سه‌شنبه، 8 دی، گفت: «از هنگامی که موضوع شیعه و سنی در ادبیات مقامات و سیاستمداران آمریکایی مطرح شد، اهل فهم و اهل نظر نگران شدند زیرا مشخص بود آنها به دنبال یک توطئه جدید و خطرناک‌تر از قبل هستند.»
وی همچنین «اظهارات مقامات آمریکایی مبنی بر موافقت با سنی و مخالفت با شیعه» را «دروغ» خوانده و گفت که آمریکایی‌ها «با اصل اسلام مخالف هستند و نباید فریب اظهارات آنها را در حمایت از برخی فرقه‌ها خورد».
رهبر جمهوری اسلامی همچنین مقامات آمریکایی را متهم کرد که به دنبال «ایجاد اختلاف» میان مسلمانان هستند و «فرقه‌های تروریستی همچون داعش» با «پول و کمک‌های سیاسی وابستگان به آمریکا» ایجاد شده است.
این گفته‌های رهبر جمهوری اسلامی در حالی بیان شده است که پیش از این اظهار نظری از مقامات آمریکایی مبنی بر مخالفت آنان با شیعیان منتشر نشده است.
در همین حال آقای خامنه‌ای نیز در سخنان خود توضیح بیشتری درباره، به گفته او، «اظهارات مقامات آمریکایی مبنی بر موافقت با سنی و مخالفت با شیعه» نداده و نگفته است که کدام یک از مقامات آمریکایی یا سیاستمداران این کشور در این باره سخن گفته‌اند.
ايران و کشورهای عرب و سنی منطقه مدت‌هاست که بر سر جنگ داخلی در سوريه و يمن درگير رقابتی شديد هستند که عده‌ای از رسانه‌ها و تحليل‌گران از آن به عنوان «جنگ نيابتی» ياد می‌کنند.
در همین زمینه آقای خامنه‌ای در روز چهارشنبه، 30 اردیبهشت، در سخنانی شدیداللحن با اشاره به ناآرامی‌های موجود در منطقه هشدار داده بود که اگر «دشمنان» جنگ نیابتی را «به مرزهای ایران بکشانند» واکنش تهران «بسیار سخت» خواهد بود.
از سوی دیگر باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، روز پنج‌شنبه، 30 بهمن‌ماه 93، در این باره گفته بود: «جنگ شیعه و سنی زمانی به پایان خواهد رسید که دولت‌ها اختلافات خود را با گفت‌وگو حل کنند، نه با جنگ نیابتی.»
آقای اوباما به نام این کشورها اشاره نکرد، اما در همان زمان خبرگزاری فرانسه با اشاره به کشورهای عربستان سعودی و ایران نوشته بود که این کشورها متهم هستند که با حمایت از گروه‌های رقیب در کشورهای خاورمیانه، سعی در افزایش نفوذ خود در منطقه دارند.
رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی سالانه خود در مجمع عمومی سازمان ملل نیز با ذکر این ‌که «خشونت شیعه و سنی خاورمیانه را از هم گسیخته است» گفت که «بهتر است جوانان مسلمان راه سازندگی را پیش بگیرند و نه راه پیوستن به گروه‌های افراطی».
رهبر جمهوری اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که تمدن غرب «از لحاظ اخلاقی فاسد و از لحاظ معنوی پوک» شده است، گفت که اکنون «نوبت دنیای اسلام است تا در جهت پایه‌ریزی شالوده تمدن نوین اسلامی گام بردارد».
او همچنین تاکید کرد که برای رسیدن به این هدف «امیدی به سیاستمداران دنیای اسلام نیست و باید علمای دین… اقدام به روشنگری در میان امت اسلامی کنند».