16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

علی خامنه‌ای با بازداشت‌کنندگان ملوانان آمریکایی دیدار کرد

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، با تعدادی از پاسداران نیروی دریایی سپاه که در بازداشت ملوانان نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس نقش داشتند دیدار کرده است.
آقای خامنه‌ای اقدام این افراد را “شجاعانه و همراه با ایمان” توصیف کرده است.
او در این دیدار به اعضای نیروی دریایی سپاه گفت: “کار شما بسیار عالی، جالب و بهنگام بود و در واقع باید این حادثه را کار خدا دانست که آمریکایی‌ها را به آب‌های ما کشاند تا با اقدام بهنگام شما، آن‌گونه با دست‌هایی که بر سر گذاشته بودند، بازداشت شوند”.
روز 12 ژانویه (22 دی‌ماه) نیروهای سپاه پاسداران در خلیج فارس 10 ملوان آمریکایی را به دلیل ورود به آب‌های ایران در نزدیکی جزیره فارسی بازداشت کردند.
این افراد در کمتر از 24ساعت و در پی تماس‌های تلفنی وزرای خارجه دو کشور آزاد شدند.
بعد از آزادی آنها، ارتش آمریکا اعلام کرد که هرچند ملوانان آمریکایی هنگام بازداشت با “تفنگ‌های نشانه‌رفته” نظامیان ایرانی مواجه شدند، اما در طول بازداشت مورد بدرفتاری قرار نگرفتند.
با وجود این، جان کری، وزیر خارجه آمریکا گفت از انتشار تصاویر ملوانان آمریکایی که دستشان را به نشانه تسلیم روی سر گداشته بودند، خشمگین شده است.
انتشار این تصاویر در آستانه اجرای توافق هسته‌ای ایران، واکنش منتقدان دولت باراک اوباما و همین طور داوطلبان ریاست جمهوری در حزب جمهوری‌خواه را به دنبال داشت که آن را نشانه‌ای از ضعف دولت آمریکا در مذاکره با ایران می‌دانستند.