16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

اعتراض دوباره مطهری به حصر موسوی و کروبی

علی مطهری، نماینده تهران در مجلس، بار دیگر در اعتراض به حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی، تأکید کرد که پیغمبر اسلام هم «مگر به واسطه وحی» نمی‌‌تواند حکم کند فردی بدون محاکمه در حصر باشد.
به گزارش خبرگزاری آنا، وابسته به دانشگاه آزاد اسلامی، آقای مطهری روز دوشنبه 26مرداد، در یک سخنرانی گفت که «اگر مسئله حصر حل نشود، این نوع برخورد کم‌‌کم تبدیل به یک رویه می‌‌شود».
وی در عین حال اضافه کرد: «شاید اگر آقای موسوی و کروبی به مسئله حصر آقای منتظری اعتراض می‌‌کردند این بلا سر خودشان نمی‌‌آمد».
نماینده تهران در مجلس، بار دیگر خواستار محاکمه میرحسین موسوی، مهدی کروبی، محمود احمدی‌نژاد و همچنین «برخی نهادها» شد که به گفته او در به وجود آمدن اعتراضات به انتخابات ریاست جمهوری سال 88 «نقش داشتند».
او همچنین گفت که جمهوری اسلامی در ماجرای اعتراض‌ها به نتایج انتخابات ریاست جمهوری 88غافلگیر شد و «برای چنین روزی برنامه نداشت».
علی مطهری پیش از این نیز بارها به حصر میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد که از بهمن 89 بدون محاکمه در حصر خانگی به سر می‌‌برند، اعتراض کرده است.
از جمله وی در آبان ماه 93در دانشگاه مشهد با اشاره به نظر رهبر جمهوری اسلامی درباره عدم محاکمه آقایان موسوی و کروبی گفته بود که «پیغمبر اسلام هم نمی‌‌تواند بگوید که حکم فلان فرد سنگین است و بدون محاکمه و شنیدن دفاعیات آنها حکم صادر کند».
آقای مطهری در عین حال در تیرماه 93 از رهبر جمهوری اسلامی نقل کرده بود که از نظر او «جرم» مهدی کروبی و ميرحسين موسوی «بسيار بزرگ» است و در صورت محاکمه اين دو «حکم سنگينی» در انتظارشان خواهد بود.
«شورای عالی امنیت ملی جایگزین مجلس و دستگاه قضایی نشود»
آقای مطهری در سخنان خود همچنین گفته است که شورای عالی امنیت ملی نمی‌تواند در بررسی توافق اتمی وین جایگزین مجلس شود، همانطور که در موضوع حصر میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد نیز نمی‌تواند جایگزین قوه قضائیه شود.
بحث درباره نهادی که باید توافق هسته‌ای را در ایران به مصوبه‌ای قانونی تبدیل کند، به مناقشه میان گروه‌های مختلف حکومت ایران تبدیل شده است.
در حالی که دولت حسن روحانی تأکید دارد مجلس شورای اسلامی نباید در این مسئله ورود کند، برخی از روحانیون و چهره‌های شاخص اصولگرا از جمله احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان و محمد یزدی، رئیس مجلس خبرگان رهبری، خواستار بررسی این توافق در مجلس شده‌اند.
نماینده تهران در مجلس همچنین در بخش دیگری از سخنان خود گفته است که «عده‌ای فکر می‌‌کنند چون … ولی ‌فقیه در رأس امور است، پس هیچ ظلمی نمی‌‌شود و اگر کسی بگوید که ظلم شده، با نظام مبارزه کرده است».
وی اضافه کرده: «مگر در همین نظام ماجرای ستار بهشتی نبود که … به خاطر نوشتن در وبلاگی که به اذعان مسئولان بازدید بسیار کمی داشت، در بازداشت در اثر کتک و فشار از دنیا رفت».
آقای مطهری 20فروردين 92 نیز ضمن طرح سؤالی در صحن علنی مجلس از محمد مصطفی نجار، وزیر کشور در دولت محمود احمدی‌نژاد، خواستار آن شده بود که وزیر کشور و فرمانده نیروی انتظامی از خانواده ستار بهشتی عذرخواهی کنند.