16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

متهم ایرانی فراری از زندان اورنج کانتی بازداشت شد

دو روز پس از انتشار گزارش‌ها از دستگیری یک زن ایرانی‌تبار که به فرار «سه متهم خطرناک» از زندان ایالتی اورنج کانتی کمک کرده، پلیس می‌گوید هر سه متهم تحت تعقیب از جمله حسن نیری، متهم ایرانی آمریکایی که موفق به فرار شده بود، بازداشت شده‌اند.
کلانتری اورنج کانتی در کالیفرنیا، نیمروز شنبه به وقت محلی، اعلام کرد که حسین نیری، ایرانی آمریکایی 37ساله، و جاناتان تیو، متهم 20ساله‌ای که هفته گذشته از زندان ایالتی این بخش گریخته و تحت تعقیب بودند، توسط پلیس سانفرانسیسکو بازداشت شده‌اند.
پیشتر اعلام شده بود که باک دانگ، سومین متهم تحت تعقیب، روز خود را در یانتا آنا تسلیم کرده است.
انتظار می‌رود کلانتری اورنج کانتی، در یک نشست خبری جزئیات بیشتری را در ارتباط با این دستگیری‌ها فاش کند.
انتشار خبر دستگیری هر سه متهم فراری از زندان اورنج کانتی در شرایطی است که پلیس روز پنجشنبه از بازداشت یک زن ایرانی‌تبار خبر داده بود که گفته می‌شود با حسین نیری، متهم ایرانی آمریکایی در ارتباط بوده و برای فرار آنها زمینه‌چینی کرده است.
نوش‌آفرین رواقی که در زندان اورنج کانتی به تدریس زبان انگلیسی به زندانیان غیرانگلیسی‌زبان مشغول است، روز پنجشنبه بازداشت شده و گفته شده این زن ایرانی‌تبار 44 ساله، نسخه‌ای چاپ شده از نقشه هوایی منطقه را که از گوگل ارث تهیه کرده در اختیار حسین نیری قرار داده است.
خانم رواقی متهم به مشارکت در جرم شده و قرار است روز دوشنبه در برابر دادگاه حاضر شود، گرچه به نوشته آسوشیتدپرس مشخص نیست او برای حضور در دادگاه وکیلی دارد یا نه.
سخنگوی کلانتری اورنج کانتی همچنین گفته است که بین خانم رواقی و حسین نیری، نامه‌هایی «صمیمی و شخصی» به طور دست‌نویس رد و بدل شده، اما نمی‌توان تأیید کرد که این دو در رابطه‌ای عاشقانه بوده‌اند.
باک دانگ، که روز جمعه بازداشت شده بود، 43ساله است و تبار ویتنامی دارد، و از ماه گذشته به اتهام قتل و حمله مسلحانه در بازداشت بوده است.
او روز جمعه به یک فروشگاه خودرو در سانتا آنا رفته و از دوست خود که در این فروشگاه مشغول کار بوده، خواسته است که به پلیس زنگ بزند، و به این ترتیب خود را تسلیم نیروهای پلیس کرد.
تیو، دیگر فراری بازداشت شده که 20ساله است، متهم است که در سال 2011در یک نزاع گروهی مرتکب قتل شده، و حسین نیری آخرین فراری بازداشت شده، متهم به آدم‌ربایی، شکنجه، ضرب و شتم خشونت‌بار، و سرقت خانگی است و از سپتامبر سال گذشته در زندان ایالتی اورنج کانتی در بازداشت بوده است.
نیری که از سال 2013 تحت تعقیب بود، در آن زمان به ایران گریخت اما در مهرماه سال 93، زمانی که قصد داشت از طریق پراگ به اسپانیا سفر کند، بازداشت و به آمریکا مسترد شد.
زندان ایالتی اورنج کانتی، در سال 1068ساخته شده و 900 زندانی در آن هستند، و فرار حسین نیری و دو متهم دیگر در هفته گذشته، نخستین فرار از این زندان در سه دهه گذشته بوده است.