16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

نخستین مرخصی عبدالفتاح سلطانی پس از 52 ماه زندان مداوم

وب‌سایت کلمه، نزدیک به میرحسین موسوی، روز یکشنبه 27 دی، خبر داد که عبدالفتاح سلطانی وکیل زندانی، که از سال 90در زندان اوین به سر می‌برد، پس از 4سال و 4ماه برای اولین بار به مرخصی آمده است.
در سال‌های گذشته خانواده آقای سلطانی بارها خواستار مرخصی او شده و اعلام کرده بودند که مسئولین قوه قضائیه با این تقاضا مخالفت کرده‌اند.
از جمله مائده سلطانی، دختر عبدالفتاح سلطانی، در فروردین ماه گفته بود که مسئولین قوه قضائیه می‌گویند آقای سلطانی «راضی به توبه نشده» و به همین دلیل با مرخصی او مخالفت می‌کنند.
این وکیل دادگستری در سال 90، به 13سال حبس تعزیری و 20سال محرومیت از وکالت محکوم شد که بر اساس گفته‌های دخترش این حکم با توجه به قانون جدید مجازات اسلامی و تجمیع جرائم و اعمال ماده 134، به 10 سال زندان و دو سال محرومیت از وکالت کاهش یافته است.
در همین حال وب‌سایت کلمه اعلام کرد که آقای سلطانی، بیش از یک سوم حکم زندان خود را گذرانده و باید آزاد شود.
این عضو کانون مدافعان حقوق بشر به ریاست شیرین عبادی، در سال 92و در اعتراض به وضعيت زندانيان بيمار و «عدم توجه مسئولين زندان به وضعيت وخيم آنان» اعتصاب غذا کرده بود.
در سال‌های گذشته تعدادی از جایزه‌های حقوق بشری از جمله جایزه سالانه اتحادیه کانون‌های بین‌المللی وکلای دادگستری و جایزه حقوق بشری شهر نورنبرگ آلمان به آقای سلطانی تعلق گرفته است.
کانون وکلای شهر نورنبرگ در آلمان همچنین در آبان ماه امسال در سالروز تولد آقای سلطانی، با تهیه چند هزار کارت پستال و ارسال آن به سفارت ایران از او حمایت کرده بودند.
تعدادی از سازمان‌های حقوق بشری و همچنین کلوديا روت، نايب رئيس مجلس آلمان، پیش از این خواستار آزادی این وکیل دادگستری شده‌اند.
عبدالفتاح سلطانی دو بار دیگر هم سابقه بازداشت دارد. او 10 سال پیش در سال 84 در پرونده‌ای بازداشت شده و 219 روز را در سلول‌های انفرادی بند 209زندان اوین گذرانده بود.
در این پرونده دادگاه او را به اتهام «جاسوسی» از طریق افشای اطلاعات پرونده موکلان خود که به جاسوسی متهم شده بودند، به 5 سال حبس و 5سال محرومیت از خدمات اجتماعی محکوم کرده بود، اما دادگاه تجدید نظر، آقای سلطانی را از این اتهامات تبرئه کرد.
این وکیل دادگستری همچنین 26 خرداد ماه سال 88، یعنی 4 روز پس از انتخابات مناقشه‌برانگیز ریاست جمهوری، بازداشت و پس از دو ماه با تودیع وثیقه 100 میلیون تومانی آزاد شده‌بود.