16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

168 نماینده مجلس موافق اجرای برجام

بعد از قرائت گزارش کمیسیون ویژه برجام طرح دو فوریتی اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام را با 168 رای موافق تصویب کردند. براین اساس با 159رای موافق‌ 62 مخالف‌،10 رای ممتنع از مجموع 247 رای دو فوریت این طرح به تصویب مجلس نرسید.
به گزارش «تابناک»، یک فوریت این طرح مجددا به رای نمایندگان گذاشته شد که با 168رای موافق 57 رای مخالف و 9 ممتنع از مجموع 247رای به تصویب رسید.
در جریان بررسی این طرح علاء الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به عنوان طراح،‌ حسین علی حاجی دیدگانی و حمید رسایی به عنوان مخالف و احمد توکلی و علی لاریجانی به عنوان موافق به ایراد سخن پرداختند.
علاءالدین بروجردی، به عنوان طراح طرح دو فوریتی اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام که با بیش از 100 امضا به هیأت رئیسه رسیده بود در دفاع از این طرح گفت: نمایندگان هر دو فراکسیون اصولگرایان و رهروان ولایت در جلساتی طولانی که حتی روز جمعه نیز برگزار شد تبادل نظر کردند و در حضور رئیس مجلس این طرح دو فوریتی را تنظیم کردند که به مجلس ارائه کنند.
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه با بیان اینکه 6 کشور طرف مذاکره براساس توافق مراحل قانونی را طی کردند گفت: اکنون روز تصمیم گیری در خصوص برجام است و با اینکه نقاط ضعفی دارد، محصول یک تصمیم ملی است و شورای عالی امنیت که سران سه قوه در آن حضور دارند، آن را تأیید کرده اند.
وی ادامه داد:‌شورای عالی امنیت ملی در صورتی می تواند به شکل داوطلبانه برجام را اجرا کند که برخی از احکام قانونی را در فرایند اجرای آن رعایت کند.
اما به هر حال این طرح در مجلس با مخالفت برخی از نمایندگان مخالف برجام مواجه شد و نتوانست از مجلس رای بیاورد، مهدی دواتگری در گفت و گو با تابناک در خصوص این موضضوع اظهار داشت: متاسفانه نمایندگان با رای ندادن به طرح دو فوریتی روند تصویب برجام را به تاخیر انداختند.
این نماینده مجلس: اما یک فوریت این طرح در مجلس رای آورد و بنابراین این طرح باید به کمییسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ارجاع شود، این کمیسیون هم باید خارج از نوبت این طرح را مورد بررسی قرار دهد و به صحن علنی مجلس برساند.
این نماینده در پایان گفت: اگر طرح دو فوریتی در مجلس رای می آورد دیگر نیاز به از دست دادن زمان نبود، با وضعیتی که پیش آمده است باید حداقل دو هفته دیگر هم صبر کنیم تا بار دیگر برجام به صحن برسد.
بنابر گفته های نمایندگان مجلس در روزهای گذشته بنا نبود برجام به صورت لایحه به مجلس بیاید و تنها قرار بود گزارش آن در صحن قرائت شود اما به دلایل مختلف امروز به صورت طرح در صحن مطرح شد با این حال نمایندگان به دو فوریت ان رای ندادند و طرح به صورت یک فوریت بار دیگر به کمیسیون بازگشت. –