16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

روحانی: نامزدهای جمهوریخواه انتخابات آمریکا نمی‌دانند ایران کجاست

حسن روحانی، نامزدهای جمهوری‌خواه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا که به توافق هسته‌ای ایران حمله می‌کنند را متهم کرده که به سختی می‌توانند ایران را روی نقشه جغرافیا پیدا کنند، یا این که نمی‌دانند تهران پایتخت ایران است.
رییس جمهوری ایران که برای شرکت در هفتادمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر کرده است، روز گذشته پنجم مهر در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «سی‌ان‌ان»، در مورد نامزدهای جمهوری‌خواه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، لزوم ابقای بشار اسد در سوریه و احتمال مبادله زندانیان ایرانی و آمریکایی سخن گفت.
به گزارش وبسایت خبری سی‌ان‌ان، آقای روحانی در خصوص نامزدهای جمهوری‌خواهِ منتقدِ توافق هسته‌ای با ایران گفته است که حرف‌های آن‌ها در مورد ایران از حقیقت بسیار فاصله دارد و «بسیار خنده‌دار» و «عجیب‌وغریب» بوده است.
جمهوریخواهان کنگره آمریکا که در میان آنها چند نامزد درون حزبی برای انتخابات سال آینده ریاست جمهوری به چشم می‌خورد در چند ماه توافق شش قدرت جهانی با ایران را به شدت زیر سوال برده و آن را برای امنیت آمریکا و متحدان منطقه‌ایش زیان‌بار دانستند.
به رغم مخالفت‌های گسترده آنها، سنای آمریکا نتوانست درباره رد این توافق رای‌گیری کند و در پایان ضرب‌الاجل دو ماهه کنگره از سد آن گذشت.
وی همچنین به مسئله زندانیان آمریکایی در ایران نظیر جیسون رضاییان پرداخته و می‌گوید که اگر آمریکا زندانیان ایرانی را آزاد کند، فضا بازتر شده و شرایطی مهیا خواهد شد که ایران نیز زندانیان آمریکایی را آزاد کند.
زندانیان ایرانی مورد اشاره آقای روحانی، کسانی‌اند که به اتهام‌های مرتبط با فعالیت‌های هسته‌ای ایران در زندان‌های آمریکا نگهداری می‌شوند.
رییس جمهوری ایران همچنین با اشاره به وضعیت منطقه به بحران سوریه نیز پرداخته و گفته است که مسئله مهم در سوریه مبارزه با تروریست‌هاست و برای این کار دولت مرکزی سوریه باید مستحکم شود.
آقای روحانی با تاکید بر مواضع همیشگی ایران در قبال سوریه، اسد را یکی از مهم‌ترین مهره‌ها برای مبارزه با تروریست‌های منطقه خوانده است.
وی همچنین به پررنگ‌تر شدن حضور نظامی روسیه در خاک سوریه پرداخته و می‌گوید که در دیدارهایش با ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه، در مورد جزئیات این حضور نظامی صحبت شده و روسیه در این رابطه جدی است.
این مقام بلندپایه جمهوری اسلامی با اشاره به آخرین دیدارش با پوتین، می‌گوید که در این دیدار در مورد تشکیل شبه ائتلاف روسیه، ایران و عراق صحبت شده است.
حسن روحانی قرار است امروز دوشنبه، ششم مهر، در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک سخنرانی کند.
________________________________________