16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

«نزدیک به ۲۰۰۰ ایرانی در خارج از کشور زندانی هستند»

رئیس پلیس اینترپل نیروی انتظامی ایران خبر داد که حدود 2000هزار ایرانی در کشورهای خارجی در زندان‌ها هستند و پلیس در حال بررسی وضعیت آن‌هاست.
به‌گزارش خبرگزاری مهر، سردار مسعود رضوانی، رئیس پلیس اینترپل ناجا گفت: «در حال حاضر حدود 1800 تا 2000 نفر ایرانی در کشورهای خارجی به دلیل ارتکاب جرم‌های گوناگون، در بازداشت به‌سر می‌برند.»
رضوانی گفت تعداد زیادی از اتباع ایرانی که در کشورهای حاشیه خلیج‌ فارس و جنوب شرق آسیا زندانی شده‌اند به‌دلیل جرائم مواد مخدر در دام پلیس کشورها گرفتار شده‌اند.
چند روز پیش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) نوشت بیش از 227 ایرانی در زندان‌های مالزی هستند که اکثر آن‌ها بدون آگاهی طعمه باندهای قاچاق مواد مخدر شده‌اند. برخی از این زندانی‌های ایرانی در مالزی به اعدام محکوم شده‌اند. در آخرین نمونه از این نوع، کمتر از دو هفته پیش دادگاهی در شهر «شاه عالم» در ایالت سلانگور مالزی یک مادر و دختر ایرانی را به اتهام حمل دو کیلو و 500 گرم مواد مخدر به اعدام محکوم کرد.
رئیس پلیس اینترپل ناجا می‌گوید: «در سال‌های اخیر شبکه‌های مواد مخدر از بی‌اطلاعی و عدم آگاهی مردم سوءاستفاده می‌کنند و در قالب مسافران از همه‌جا بی‌خبر اقدام به انتقال مواد مخدر می‌کنند.»
مسعود رضوانی به مسافرانی که قصد انجام سفرهای خارجی به‌ویژه در حوزه کشورهای خلیج ‌فارس، آسیای جنوب شرقی و اروپا را دارند، هشدار داد که از حمل بار و یا بسته امانتی خودداری کنند.
در اردیبهشت‌ماه سال 1393 کاظم سجادی مدیرکل امور ایرانیان خارج از کشور در وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که سه هزار و 130 ایرانی در کشورهای دیگر حبس هستند و از این تعداد دو هزار و 684نفر در آسیا و 552 نفر در آمریکا و اروپا در زندان هستند.
16 اردیبهشت سال جاری حسین آذین سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس گفت بر اساس آمار وزارت خارجه دو هزار و 371 ایرانی تا پایان سال 93 در زندان‌های خارج از کشور به‌سر می‌بردند.
او گفت در سال 1392 این تعداد سه هزار و 500 نفر بود.