16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

فرمانداران 24 ایالت‌ آمریکا: دیگر پناهجوی سوری نمی‌پذیریم

در پی حملات تروریستی پاریس، فرمانداران 24 ایالت‌ آمریکا اعلام کردند که دیگر پناهجوی سوری نمی‌پذیرند. تقریبأ تمامی این ایالت‌ها در دست جمهوری‌خواهان است. آنها مخالف تصمیم اوباما مبنی بر پذیرش 10 هزار پناهجوی سوری هستند.
پس از حملات تروریستی پاریس و افزایش نگرانی‌های امنیتی در اروپا و آمریکا، تقریبا نیمی از ایالت‌های آمریکا اعلام کرده‌اند که دیگر پناهجوی سوری نمی‌پذیرند.
فرمانداران 24ایالت از 50 ایالت آمریکا، اعلام کردند که تصمیم رئیس‌جمهور این کشور مبنی بر پذیرش 10 هزار پناهجوی سوری دیگر در سال 2016 میلادی را اجرا نمی‌کنند.
در این میان 23 فرماندار وابسته به حزب جمهوری‌خواه هستند و فرماندار دموکرات نیوهمپشایر هم به این جمع پیوسته است.
فرماندار تگزاس در نامه‌ای به باراک اوباما ضمن جدی خواندن “تهدید تروریست‌های دولت اسلامی برای تگزاس” به او خاطر نشان کرده که یکی از مهاجمان حملات تروریستی پاریس، یک پناهجوی سوری بوده است.
علاوه بر تگزاس،‌ فلوریدا، ایلی‌نویز، اوهایو، جورجیا، کارولینای شمالی، ماساچوست، ایندیانا و آریزونا هم از جمله مخالفان پذیرش پناهجویان سوری هستند.
جمهوری‌‌خواهان مقابل رئیس‌جمهور دمکرات
فرماندار آلاباما که مخالف پذیرش پناهجویان سوری است اعلام کرده که مانع هر گونه تلاشی برای اسکان پناهجویان سوری در این ایالت‌خواهد شد.
او تأکید کرده که نمی‌تواند اجازه دهد “کوچکترین احتمال خطر یک حمله تروریستی” شهروندان این ایالت را تهدید کند. فرماندار میشیگان هم گفته “فرمان توقف پذیرش پناهجویان سوری” را صادر کرده است.
سناتور جمهوری‌خواه راند پاول که نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکاست هم ازپیش‌نویس قانونی خبر داده که در صورت تصویب، فورا صدور ویزا برای کسانی را که از سوریه گریخته‌اند متوقف می‌کند.
به گفته سناتور پاول این قانون شامل 30 ایالت آمریکا خواهد شد و در 20 ایالت‌دیگر این کشور هم “دوره انتظار” برای صدور ویزا در نظر می‌گیرند.
تأکید اوباما بر “وظیفه‌اخلاقی” این کشور
جمهوری‌‌خواهان که مخالف تصمیم باراک اوباما برای پذیرش پناهجویان سوری هستند در سنا و مجلس نمایندگان آمریکا اکثریت را در اختیار دارند.
مایکل مک‌کال، رئیس کمیسیون امنیت ملی در مجلس نمایندگان آمریکا با اشاره به اذعان پلیس فدرال آمریکا، وزارت امنیت داخلی و مرکز ملی مقابله با ترور این کشور مبنی بر عدم امکان بازرسی کامل امنیتی پناهجویان، در نامه سرگشاد‌ه‌ای به باراک اوباما خواستار توقف فوری پذیرش پناهجویان سوری شده است.
در مقابل باراک اوباما بار دیگر تأکید کرده که کمک به پناهجویان یک وظیفه ‌اخلاقی است . او هشدار داده است که نباید پناهجویان را با تروریست‌ها یکی کرد.
رئیس‌جمهور آمریکا در نشست رهبران 20 کشور صنعتی جهان در آنتالیا گفت: «انسان‌هایی که از سوریه گریخته‌اند کسانی هستند که بیش از همه از تروریسم آسیب دیده‌اند.»
بیشتر بخوانید: اتحادیه اروپا و پناهجویان؛ معضل بزرگ، راهکارهای بحث‌انگیز
وزارت خارجه آمریکا نیز اعلام کرده که دولت این کشور مصمم به پذیرش 10 هزار پناهجوی سوری در سال 2016میلادی است. این وزارت‌خانه روز دوشنبه (16 نوامبر/ 25 آبان) تأکید کرد که سوابق پناهجویان سوری به دقت بررسی می‌شوند و روند اسکان آنها ادامه خواهد یافت.
یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این مورد افزود: «ما باور داریم که می‌توانیم امنیت را تضمین کنیم و هماهنگ با ارزش‌های ایالت‌متحده آمریکا عمل کنیم.»
آمریکا از زمان آغاز بحران سوریه تا کنون تنها یک هزار و پانصد پناهجوی سوری را پذیرفته است. تصمیم فرمانداران 24 ایالت آمریکا مبنی بر عدم اجرای تصمیم دولت فدرال این کشور برای اسکان پناهجویان، خلاف قوانین آمریکاست. اما این ایالت‌ها می‌توانند با قطع بودجه‌اسکان پناهجویان، دولت باراک اوباما را با مشکل مواجه کنند.

Leave a comment