16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

محکومیت ایران به پرداخت «یک میلیارد دلار جریمه» به ترکیه

ترکیه در دومین شکایت گازی خود از ایران موفق به دریافت حکم یک میلیارد دلار جریمه بابت گران‌فروشی گاز ایران به این کشور شد.
در اواخر دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد، ترکیه دو شکایت گاز از ایران را به دیوان داوری بین‌المللی ارائه کرد.
پیشتر این دادگاه در پرونده نخست که مربوط به کم‌فروشی گاز ایران به ترکیه بود، به نفع تهران رای داده بود، اما اکنون حمیدرضا عراقی، رئیس شرکت ملی گاز ایران، اعلام کرده است که در پرونده دوم که مربوط به گران‌فروشی گاز بود، ایران به پرداخت یک میلیارد دلار جریمه محکوم شده است.
به گزارش روز سه‌شنبه، 13 بهمن، خبرگزاری شانا، وابسته به وزارت نفت، آقای عراقی اعلام کرد که ترکیه ادعای کاهش 35 درصدی قیمت گاز وارداتی از ایران را به دادگاه ارائه کرده بود و دادگاه با کاهش 10 تا 15 درصد موافقت کرده است.
معاون وزیر نفت ایران با بیان این که برای پرداخت این مبلغ باید روش و حد و نصاب مشخص شود، ادامه داد: درباره نحوه پرداخت جریمه مذاکره‌ای انجام نشده است.
بر اساس توافق سال 1995، ایران موظف است که روزانه 27 میلیون متر مکعب گاز به ترکیه صادر کند.
قبلا ترکیه در سال 2013اعلام کرده بود که قیمت هر هزار متر مکعب گاز ایران را به 490 دلار می خرد، در حالی که قیمت گاز وارداتی این کشور از روسیه و آذربایجان به ترتیب 425 و 335 دلار است.
آقای عراقی همچنین درباره افزایش حجم صادرات گاز به ترکیه نیز گفت که طرف ترک سه روز گذشته درخواست افزایش واردات از ایران را داشت که با هماهنگی انجام شده شرایط برای افزایش دو میلیون مترمکعب گاز انجام و در نهایت یک میلیون مترمکعب از این گاز از سوی آنها برداشته شد.
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران به همکاری ایران و شرکت گازپروم نیز اشاره کرد و گفت:در این همکاری مذاکره‌ای برای صادرات گاز به ترکیه انجام نشده است.
آقای عراقی یادآور شد: همکاری شرکت ملی گاز ایران و شرکت گازپروم در قالب تشکیل پنج کارگروه در بخش‌های سرمایه‌گذاری، تعمیرات، نگهداری، ذخیره‌سازی و پالایشگاهی انجام می‌شود.
ظاهرا سخنان وی واکنش به اظهار نظر یکی از اعضای هیئت مدیره گازپروم روسیه است که روز دوشنبه اعلام کرد این شرکت برای مشارکت در پروژه‌های صاردات گاز ایران آماده است.
به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک از مسکو، آلکساندر مدودوف، معاون کمیته مدیریت گازپروم، گفت که استان‌های شمالی ایران با کمبود گاز مواجه هستند و این کشور می‌تواند در صادرات گاز ایران به ترکیه مشارکت کند.
روسیه هم اکنون از دو مسیر به ترکیه گاز صادر می‌کند