16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

پروازهای «ایرفرانس» به ایران از فروردین ماه از سر گرفته می‌شود

شرکت هواپیمایی «ایرفرانس- کی ال‌ام» روز سه‌شنبه 17 آذر اعلام کرد که قرار است از آوریل سال 2016- فروردین 95- پرواز‌هایش به ایران را پس از هشت سال از سر گیرد.
به گزارش خبرگزاری رویترز، اعلام این خبر نشانه تازه‌ای از بهبود مناسبات ایران و فرانسه پنج ماه پس از امضای توافق هسته‌ای میان تهران و شش قدرت جهانی در وین است.
شرکت «ایرفرانس- کی ال‌ام» می‌گوید که قرار است از ماه آوریل سه پرواز در هفته به تهران داشته باشد. پروازهای ایرفرانس به تهران از سال 1964 تا اکتبر 2008 جریان داشت. پروازهای یاد شده از آن زمان به دلایل اقتصادی متوقف شده است.
در بیانیه این شرکت آمده است: «ایرفرانس به دنبال توسعه برنامه‌های خود در کشوری با رشدی پویاست و اینکه اتحادیه اروپا چهارمین شریک تجاری ایران محسوب می‌شود».
فرانسه دارای تاریخ طولانی از پیوندهای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی با ایران است و در سال 1357 نیز آیت‌الله روح‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی، به مدت چندین ماه در نوفل لوشاتو در نزدیکی پاریس اقامت داشت.
با این حال در مذاکرات گروه پنج به علاوه یک که فرانسه نیز یکی از اعضای آن است، پاریس یکی از سخت‌ترین مواضع را در قبال برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران اتخاذ کرد. لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه، پس از موفقیت مذاکرات وین اعلام کرد که مواضع کشورش تاثیری بر روابط تجاری با ایران نخواهد گذاشت.
انتظار می‌رود که تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران از ابتدای سال جاری میلادی برداشته شوند و مقام‌های فرانسوی انتظار دارند که مناسبات اقتصادی دو کشور در بخش‌های هوایی و خودرو سریعا به بار بنشیند.
مناسبات تجاری ایران و فرانسه در سال 2004 بالغ بر چهار میلیارد و 200 میلیون دلار بود که این رقم در سال 2013 به 500 میلیون دلار کاهش یافت.
یک هیات فرانسوی شامل دو وزیر دولت و 150 نفر از صاحبان تجارت شهریورماه امسال به ایران سفر کردند تا زمینه‌های گسترش روابط اقتصادی دو کشور را پس از لغو تحریم‌ها آماده سازند