16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

ریاض باید به مخالفت با ایران پایان دهد

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، محمدجواد ظریف ظهر چهارشنبه 16 دی در نشست خبری با ابراهیم جعفری، همتای عراقی خود در تهران، گفت «از دو سال‌ونیم پیش عربستان سعودی با تلاش‌های دیپلماتیک ایران مخالفت کرده است» و «باید به این گرایش به ایجاد تنش خاتمه دهد».
ظریف به‌ویژه تأکید کرد که عربستان سعودی «مخالف توافق هسته‌ای» ماه ژوئیه میان ایران و کشورهای قدرتمند بود و در این موضع‌گیری هم‌سو با اسرائیل عمل کرد.
او همچنین گفت ایران «همواره به‌دنبال صلح و تفاهم با همسایه‌های خود بوده است» بدون آن‌که «در پی ایجاد تنش باشد».
وزیر خارجه ایران گفت: «روند تشنج‌آفرینی باید متوقف شود.»
روز دوشنبه عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان سعودی، در توضیح قطع روابط کشور خود با ایران گفته بود که «سعودی رابطه با یک کشور حامی تروریسم و تندرو را نمی‌پذیرد».
الجبیر همچنین افزوده بود که ایران از سال 2001، به «پناهگاهی امن برای القاعده» تبدیل شده و اسلحه و مواد منفجره به کشورهای منطقه قاچاق می‌کند.
محمدجواد ظریف در بخش دیگری از سخنان خود درباره حمله به سفارت عربستان سعودی در تهران گفت: «ایران خود را برای حفاظت از دیپلمات‌های تمامی کشورها به طور شرعی و قانونی موظف می‌داند و با تمام افرادی که در تعرض به سفارت عربستان کوتاهی یا قانون‌شکنی کردند برخورد جدی می‌کند.»
شد. در همین روز به کنسولگری عربستان در مشهد نیز حمله شد. پس از آن عربستان کلیه روابط خود با ایران را قطع کرد و بحرین، کویت و سودان نیز روابط دیپلماتیک خود با ایران را قطع کردند. امارات متحده عربی نیز روابط دیپلماتیک خود با ایران را کاهش داد. سازمان ملل نیز حمله به سفارت عربستان را محکوم کرد.

Leave a comment