16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

حسن روحانی: برای پوشاندن مجسمه‌های برهنه درخواستی ندادم

رییس جمهوری اسلامی ایران می‌گوید که هیچ درخواستی از مقام‌های ایتالیایی برای پوشاندن مجسمه‌های برهنه کلاسیک در موزه کاپیتولین رم نکرده است ولی از میزبانی ایتالیا قدردانی می‌کند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، حسن روحانی روز چهارشنبه ششم بهمن در پاسخ به پرسش خبرنگاران گفت که «هیچ تماسی در این زمینه» با مقام‌های ایتالیایی نداشته است.
وی در حالی که لبخند می‌زد اظهار داشت: «می‌دانم که ایتالیایی‌ها بسیار مهمان‌نواز هستند، مردمی که سعی می‌کنند مهمانانشان تا جایی که ممکن است راحت باشند و من از این بابت از آنها تشکر می‌کنم».
در نشست خبری روز دوشنبه رییس جمهوری ایران و ماتئو رنزی، نخست وزیر ایتالیا، که در موزه کاپیتولین رم برگزار شد مجسمه‌های برهنه دوران باستان از جمله پیکره ونوس مربوط به قرن دوم قبل از میلاد با جعبه‌های سفید پوشانده شده بودند.
داریو فرانچسینی، وزیر فرهنگ ایتالیا، که حسن روحانی را در بازدید از این موزه همراهی می‌کرده، پوشاندن مجسمه را «غیرقابل درک» خوانده است.
وی تاکید کرده که نه او و نه نخست وزیر ایتالیا هیچ‌کدام از چنین تصمیمی خبر نداشته‌اند.
رسانه‌های ایتالیا روز چهارشنبه نشان دادن «اشتیاق زیاد» به سفر روحانی را سرزنش کرده و تقصیر را متوجه دفتر تشریفات برای بازدید مقام‌های بلندپایه از این کشور دانستند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، منابعی در شهرداری رم که مدیریت موزه با آن است، به مطبوعات اطمینان داده‌اند که شهرداری در این زمینه تصمیم‌گیر نبوده است.
پوشاندن مجسمه‌ها تنها اقدامی نبوده است که برای برگزاری بدون دردسر سفر حسن روحانی به ایتالیا صورت گرفته است. رییس جمهوری ایران حاضر نشد تا در میهمانی شامی که شراب در آن سرو می‌شود شرکت کند.
در پایان دیدار دو روزه رییس جمهوری ایران از ایتالیا، دو طرف بیانیه مشترکی منتشر کردند و در آن «نقشه راه همکاری‌های تهران – رم را در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و توریسم و علمی و فناوری» تعیین کردند.
ایتالیا و ایران در جریان سفر حسن روحانی بیش از 17 میلیارد یورو قراردادهای تجاری با یکدیگر امضاء کردند.
حسن روحانی روز چهارشنبه به فرانسه رفت و به گزارش خبرگزاری ایرنا، در فرودگاه بورژه پاریس گفته‌است که فصل تازه‌ای در روابط ایران و اتحادیه اروپا آغاز شده است.