16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

سفر بالاترین مقام سیاسی یک کشور غربی به ایران پس از 11 سال

هاینس فیشر، رئیس‌جمهور اتریش به همراه هیأتی بلندپایه راهی ایران می‌شود. او در جریان این سفر از جمله با حسن روحانی، همتای ایرانی خود و همچنین علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی دیدار خواهد کرد.
پس از توافق هسته‌ای که پس از ماه‌ها کشمکش و مذاکره میان جمهوری اسلامی و گروه1+5 حاصل شد، مقامات بلندپایه‌ی کشورهای غربی برای گفت‌وگو و گسترش مناسبات دوجانبه راهی ایران شدند.
در این راستا می‌توان به سفرهای زیگمار گابریل، وزیر اقتصاد و معاون صدراعظم آلمان، لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه و فدریکا موگرینی، هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا اشاره کرد.
این روند در سطوح گوناگون همچنان ادامه دارد. اتریش نیز مانند دیگر کشورهای اروپایی در تلاش است که در پی توافق هسته‌ای فصلی تازه در مناسبات خود با جمهوری اسلامی بگشاید و روابط دو کشور را گسترش دهد.
تازه‌ترین اقدام در این راه سفر هاینس فیشر، رئیس‌جمهور اتریش به ایران است که به همراه هیأتی بلندپایه رهسپار تهران شده است. او در جریان این سفر سه‌روزه از جمله با حسن روحانی، همتای ایرانی خود و همچنین علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.
این نخستین بار در طی 11سال گذشته است که بالاترین مقام سیاسی یک کشور غربی برای ملاقات و مذاکراه با جمهوری اسلامی وارد تهران می‌شود.