16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

ولادیمیر پوتین دوم آذرماه به ایران سفر می‌کند

کاخ کرملین روز جمعه 22 آبان اعلام کرد ولادیمیر پوتین ده روز دیگر از ایران دیدن می‌کند. دو کشور ایران و روسیه از حامیان اصلی رژیم بشار اسد هستند و پس از توافق هسته‌ای ایران با جامعه بین‌المللی، مسکو در پی گسترش مناسبات اقتصادی با تهران است.
خبرگزاری فرانسه گزارش می‌دهد که آقای پوتین روز 23 نوامبر- دوم آذر- برای اجلاس سران کشورهای بزرگ صادر کننده گاز به تهران خواهد رفت. مشاور ارشد سیاست خارجی دفتر ریاست جمهوری روسیه گفت آقای پوتین در این سفر با رهبران ایران دیدار و مذاکرات جداگانه‌ای انجام خواهد داد. آخرین سفر رهبر روسیه به تهران در سال 2007 بود.
مشاور سیاست خارجی کاخ کرملین روز جمعه به خبرنگاران گفت: «کاملا طبیعی است که در این سفر آقای پوتین در زمینه مناسبات دوجانبه با رهبران کشورهای دیگر از جمله کشور میزبان گفت‌وگو کند».
روسیه و ایران حامیان اصلی بشار اسد و ارتش سوریه در جنگ علیه مخالفان هستند. دولت روسیه از اواخر سپتامبر عملیات هوایی علیه مخالفان رژیم سوریه را آغاز کرده و گفته می‌شود حکومت ایران نیز چند هزار نیروی مسلح به سوریه اعزام کرده که همراه نیروهای دولتی می‌جنگند.
همزمان قدرت‌های جهانی و منطقه‌ای اقدامات دیپلماتیک گسترده‌ای را برای پایان دادن به جنگ داخلی پنج ساله در سوریه آغاز کرده‌اند که تا کنون 250 هزار قربانی داشته است.
روز شنبه حدود 20 کشور و نهاد بین‌المللی در جلسه مذاکرات صلح سوریه که در وین برگزار خواهد شد شرکت می‌کنند. هدف از این مذاکرات توافق بر سر طرح آتش‌بس بین نیروهای دولتی و بخشی از گروه‌های مخالف و یافتن یک راه حل سیاسی برای بحران سوریه است.
دولت‌های ایران و سوریه با آمریکا و متحدان منطقه‌ای آن مثل ترکیه و عربستان سعودی، بر سر زمان کناره گیری بشار اسد از قدرت اختلاف دارند.
دیدار ولادیمیر پوتین از تهران در عین حال همزمان با اقدامات روسیه برای گسترش مناسبات اقتصادی با ایران پس از توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌های بین المللی صورت می‌گیرد.
روسیه با احیاء قرارداد فروش سامانه دفاع موشکی اس-300 که در سال 2010 به خاطر تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه ایران لغو شده بود، خشم آمریکا و اسرائیل را برانگیخته است.
روسیه در عین حال تلاش می‌کند در رقابت با سایر کشور‌ها که خود را برای قراردادهای بزرگ در عرصه انرژی ایران آماده کرده‌اند، از این بازار بزرگ بی‌بهره نماند