16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

تایید صلاحیت 166 نامزد برای انتخابات خبرگان؛ زنان پشت سد ماندند

بر اساس گزارش‌ها، از بین 636 نامزد انتخابات مجلس خبرگان رهبری ایران، تنها صلاحیت 164 نامزد تائید شده است. خبرگزاری ایلنا نیز خبر می‌دهد که هیچ ‌یک از داوطلبان زن برای انتخابات این مجلس تائید صلاحیت نشده‌اند.
علی پورعلی مطلق، دبیر ستاد انتخابات، پیش از این خبر داده بود که 16 زن برای شرکت در انتخابات مجلس خبرگان رهبری داوطلب شده‌اند.
نجات‌الله ابراهیمیان، سخنگوی شورای نگهبان، روز شنبه، 18 دی‌ماه، در این باره گفته بود که «برداشت» او از «رفتار فقهای شورای نگهبان» اين است که وقتی از زنان برای آزمون احراز صلاحيت دعوت کرده‌اند، يعنی امکان احراز بقيه شرايط هم هست.
مشخص نیست چند تن از نامزدهای زن برای آزمون فقهی خبرگان دعوت شده بودند.
در دوره‌های قبلی مجلس خبرگان رهبری تاکنون هیچ زنی حضور نداشته، و همچنین در هیچ یک از دوره‌های چهارگانه انتخابات خبرگان، هیچ زنی در معرض انتخاب قرار نگرفته است.
در همین حال محمد یزدی، رئیس مجلس خبرگان رهبری، با انتقاد از ثبت نام 800 نامزد برای ۸۸ کرسی مجلس خبرگان، از جمله ثبت ‌نام برخی از «زنان بدحجاب»، تأکید کرده بود که «اهداف دیگری پشت پرده این نام‌نویسی‌هاست».
بررسی صلاحیت 373 نامزد از 636 نامزدی باقی‌مانده
در همین حال سیامک ره‌پیک، سخنگوی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات، اعلام کرد که از بین 794 نامزد انتخابات مجلس خبرگان رهبری 158 نفر انصراف داده‌اند.
با احتساب این آمار، 634 نامزد در انتخابات مجلس خبرگان رهبری باقی مانده‌اند.
با این حال، به گفته آقای ره‌پیک، 111 نامزد «غیرمجاز بودند» و 152 نامزد نیز در آزمون کتبی شرکت نکردند که «مجموع انصرافی، غیرمجازی و غایبان آزمون به 421 نفر رسید».
آقای ره‌پیک اشاره‌ای به معنای «غیرمجاز» بودن تعدادی از نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان رهبری نکرده است.
سخنگوی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات گفت که در‌‌‌نهایت صلاحیت 373 نامزد «بررسی» شده که از این تعداد صلاحیت 207 نفر رد و صلاحیت 166 نفر تائید شده است.
به گفته آقای ره‌پیک، صلاحیت 45 درصد از نامزدهایی که صلاحیت‌شان بررسی شده، تائید شده است.
گفته‌های آقای ره‌پیک درباره بررسی نشدن صلاحیت نامزدهایی که در آزمون مجلس خبرگان رهبری شرکت نکرده‌اند در حالی است که نجات‌الله ابراهیمیان، سخنگوی شورای نگهبان، در آخرین اظهار نظر خود گفته بود که ممکن است صلاحیت نامزدهایی که در آزمون مجلس خبرگان رهبری شرکت نکرده‌اند «احراز» شود، اما عدم شرکت نامزدهایی که «حد علمی» مورد نظر فقهای شورای نگهبان را ندارند، «ابزار احراز اجتهاد» آنان را «سلب می‌کند».
تعدادی از چهره‌های مشهور از جمله حسن خمینی در آزمون مجلس خبرگان رهبری شرکت نکرده بودند.
وزارت کشور و شورای نگهبان هنوز به صورت رسمی نام افراد رد صلاحیت یا تائید صلاحیت شده را منتشر نکرده‌اند.
با این حال وب‌سایت تابناک ضمن انتشار نام تعدادی از نامزدهای تائید صلاحیت و رد صلاحیت شده اعلام کرد که حسن خمینی، محمد موسوی بجنوردی، پدرزن حسن خمینی و از شاگردان آیت‌الله خمینی، مجید انصاری، معاون پارلمانی رئیس جمهوری، و مرتضی آقاتهرانی، دبیرکل جبهه پایداری، از جمله افراد رد صلاحیت شده هستند.
به گفته این وب‌سایت، صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، تائید شده است.
آقای ره‌پیک روز سه شنبه همچنین گفت کهدر دوره قبلی مجلس خبرگان صلاحیت 146 نفر تائید و صلاحیت 219 نفر رد شده بود و در دوره قبل‌تر (دوره سوم) صلاحیت 160 نفر تائید و صلاحیت 215نفر نیز رد شده بود.
وی اعلام کرد که افراد رد صلاحیت شده سه روز فرصت دارند تا شکایت خود را به شورای نگهبان ارائه کنند.