16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

سازمان حج ایران: تعداد قربانیان حادثه منا به مرز 1500نفر رسید

در حالی که عربستان سعودی آخرین آمار از قربانیان مراسم «رمی جمرات» در منا را که روز پنج‌شنبه، دوم مهر، رخ داد 717 نفر اعلام کرده است، رئیس سازمان حج و زیارت ایران روز جمعه گفت که تعداد جان‌باختگان «به مرز 1500 نفر» رسیده است.
در همین حال صداوسیمای جمهوری اسلامی نیز به نقل از خبرنگار خود خبر داد که تعداد جان‌باختگان ایرانی حادثه منا به 133 نفر و تعداد مجروحان به 75 نفر افزایش یافته است.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، سعید اوحدی، رئیس سازمان حج و زیارت ایران، روز جمعه، سوم مهر، در این باره گفت: «تعداد جان‌باختگان تا این لحظه به مرز 1500 رسیده، در حالی که دولت عربستان تا هزار نفر را اعلام کرده است.»
آقای اوحدی به نقل از «منابع موثق» که به نام‌شان اشاره نکرده پیش‌بینی کرده است که تعداد قربانیان حادثه منا در عربستان به مرز دو هزار نفر نیز خواهد رسید.
رئیس سازمان حج و زیارت ایران همچنین دلیل این حادثه رامسدود شدن یکی از مسیر‌های حرکت زائران ذکر کرده و گفت که این اتفاق باعث شده تا زائران هنگام حرکت به هم برخورد کنند و عده زیادی زیر دست و پا بمانند.
به گفته آقای اوحدی، خیمه‌های زائران برخی کشورها از جمله مصر و بحرین که در مسیر «رمی جمرات» قرار دارد،نرده‌کشی شده و این نرده‌ها باعث محدود‌ شدن فضا برای نجات‌ زائران شده است.
رئیس سازمان حج و زیارت همچنین اعلام کرد که تا عصر روز پنج‌شنبه 131 زائر ایرانی در میان قربانیان و 60 زائر ایرانی در میان مجروحان این حادثه شناسایی شده‌اند.
آقای اوحدی خبر داد که شناسایی کشته‌ها و مجروحان ایرانی این حادثه روز جمعه نیز ادامه پیدا می‌کند.
دولت جمهوری اسلامی با انتشار اطلاعیه‌ای با تأکید بر سه روز عزای عمومی در کشور، عربستان را مسئول امنیت و حفاظت از جان زائران دانسته است.
در همین حال حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، که در نیویورک به سر می‌برد با صدور دستورات «ویژه» خواستار تشکیل یک «ستاد ویژه» برای رسیدگی به این حادثه شده است.
آقای روحانی از وزارت خارجه و سفیر ایران در عربستان نیز خواسته است که ضمن بررسی چگونگی رخ دادن این حادثه، اقدامات لازم را «جهت احقاق حقوق درگذشتگان و حادثه‌دیدگان» انجام دهند.
کیوان خسروی، سخنگوی شورای عالی امنیت ملی ایران، نیز خبر داد که ساعاتی پس از این حادثه، جلسه‌ای در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی با حضور علی شمخانی، دبیر این شورا، و تعدادی از مسئولان تشکیل شده است.
وی تاکید کرد که حادثه منا در «عالی‌ترین سطح» جمهوری اسلامی ایران پیگیری می‌شود.
در همین زمینه وزارت خارجه ایران بعدازظهر پنج‌شنبه با احضار کاردار سفارت عربستان در تهران، مراتب اعتراض ایران را ابلاغ کرد.
تعدادی از نمایندگان مجلس و نزدیکان رهبر جمهوری اسلامی از جمله علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، و رضا تقوی، رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه، نیز دولت عربستان سعودی را به «بی‌کفایتی» متهم کرده و خواستار تشکیل «مجمعی اسلامی» برای برگزاری مراسم حج شده‌اند.