16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

سخنگوی سازمان انرژی اتمی: برخی از پروتکل تابو می‌سازند

معاون امور بسیج و فرهنگ دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح ایران، از زیاده‌خواهی برخی کشورهای گروه 5+1 در روند دستیابی به توافق احتمالی هسته‌ای یاد کرده است. وب‌سایت «انتخاب» روز دوشنبه 25 خرداد به نقل از مسعود جزایری نویشت: «ورود بیگانه به مراکز دفاعی و نظامی و کسب اطلاعات از تجهیزات و تاکتیک‌های مربوطه خلاف فرامین و تدبیر و خواست عموم مردم است.»
جزایری تاکید کرده که اجازه دسترسی به هر نحو از مراکز نظامی به بیگانگان داده نخواهد شد؛ هر چند این مسئله با پذیرش پروتکل الحاقی در تضاد باشد. او افزوده که هرگونه پروتکل نباید بر هم زننده امنیت ملی ایران باشد: «مردم هرگز اجازه زیاده‌خواهی شیطان بزرگ و شرکایش را نمی‌دهند.»
هم‌زمان با اظهارات جزایری، سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفته است: «این که برخی تلاش می‌کنند از پروتکل الحاقی تابو بسازند امری خلاف واقعیت است و ما در جهت درک درست از پروتکل الحاقی تلاش می‌کنیم چرا که در حال حاضر جامعه درک نادرستی در این زمینه دارد.»
بهروز کمالوندی در حاشیه مراسم رونمایی از کتاب «از سعدآباد تا لوزان» به احتمال اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی از سوی ایران پرداخته و افزوده است: «برخی افراد در جامعه تلاش می‌کنند تا در زمینه اجرای پروتکل واقعیت‌ها را جور دیگری نشان دهند که این امر حقیقت ندارد.»
پروتکل الحاقی جزء بیانیه لوزان است و بدون پذیرش آن توافق نهایی امضا نخواهد شد. طرح‌های اتمی ایران باید برای کسب اطمینان از اهداف غیرنظامی آن، از سوی مراجع بین‌المللی تحت کنترل باشند و لغو تحریم‌ها در گرو اجرای تعهدات ایران است.
«مسائل نظامی محل مذاکره نیستند»
علی شمخانی، دبیر شورایعالی امنیت ملی ایران هم در مصاحبه با شبکه لبنانی «المنار» عنوان کرده که موضوعات غیرهسته‌ای از جمله مسائل نظامی ایران «به هیچ وجه محل مذاکره نیستند.» او می‌گوید جمهوری اسلامی هیچ نوع تعهدی را فراتر از رویه‌های متداول و اختیارات آژانس نخواهد پذیرفت.
شمخانی «اعتراف سازمان‌های اطلاعاتی برخی کشورهای غربی در مورد استفاده از اطلاعات آژانس» را تاییدی بر سوءنیت این نهاد در اصرار به دسترسی به امکان غیرهسته‌ای دانسته و گفته است:«هیچ ادعای نگرانی به ویژه از سوی کشورهایی که خود در استفاده از سلاح‌های هسته‌ای مجرم هستند، پذیرفتنی و معتبر نیست.»
دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، محتوای توافق را مهم‌تر از پایبندی به ضرب‌الاجل توصیف کرده و افزوده است: «توافق خوب را هرگز فدای زمان نمی‌کنیم.»
شرط ایران در مذاکرات هسته‌ای، لغو کلیه تحریم‌هاست و شرط طرف غربی، اعتمادسازی و برطرف شدن ظن اهداف نظامی احتمالی طرح‌های اتمی این کشور است. برای این منظور ایران باید طبق پروتکل الحاقی، امکان بازرسی سرزده یا معمول از تاسیسات اتمی خود را برای کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی فراهم سازد.
حساسیت محافل نظامی و امنیتی ایران روی پروتکل الحاقی در حالی است که بازدید از مراکز نظامی این کشور، تنها جنبه پروتکل نیست، بلکه آژانس می‌تواند برای آن مراکزی که مستقیما با برنامه هسته‌ای مرتبط نیستند اما در موردشان تردید وجود دارد، درخواست بازرسی بدهد.
وزیر خارجه ایران نیز تایید کرده که امضای پروتکل الحاقی جزو خطوط قرمز تعیین‌شده برای مذاکرات نبوده اما این امر نیاز به تصویب مجلس دارد.