16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

سخنگوی دولت ایران: پرداخت یارانه‌ها در سال ۹۵ ادامه می‌یابد

با وجود انتقادهای فراوان مقامات دولت حسن روحانی از طرح هدفمندی یارانه‌ها، سخنگوی دولت یازدهم خبر داد که این قانون در سال 95نیز اجرا می‌شود.
به گزارش خبرگزاری مهر، محمد باقر نوبخت روز سه‌شنبه 24 شهریور گفت: «اجرای قانون هدفمندی لزوما به این معنا نیست که حتما قیمت حامل‌های انرژی افزایش یابد، می‌توانیم با منابع موجود هم ادامه دهیم، اما نحوه توزیع منابع موجود باید تغییر کند».
پرداخت نقدی یارانه‌ها از دولت دوم محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری سابق ایران، آغاز شد و با وجود انتقادات فراوان مقامات دولت حسن روحانی از این اقدام، پرداخت آن همچنان ادامه دارد.
دولت آقای روحانی از ماه‌های گذشته حذف افراد پردرآمد از فهرست یارانه‌بگیران را آغاز کرده و براساس گزارش‌ها تاکنون دو میلیون نفر از این فهرست حذف شده‌اند.
ابلاغ بخشنامه «متفاوت» بودجه 95
سخنگوی دولت ایران روز سه‌شنبه همچنین از تدوین بودجه سال 95 به روشی «متفاوت» از سال‌های گذشته خبر داد و گفت که این بودجه تبصره ندارد و «حداکثر» 30 درصد آن به فروش نفت وابسته است.
به گزارش خبرگزاری ایرنا، آقای نوبخت گفت: «در سال 95 گام فراتری در بودجه ریزی عملیاتی برداشتیم و بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد تهیه می‌شود».
«بودجه ریزی عملیاتی» یک روش بودجه نویسی همراه با برنامه سالیانه است که در آن بودجه دستگاه‌های اجرایی بر اساس عملکرد آن‌ها اختصاص پیدا می‌کند.
گفته‌های آقای نوبخت درباره کاهش اتکای بودجه سال آینده به نفت در حالی است که دولت ایران پیش از این نیز اعلام کرده بود که درآمدهای نفتی تنها 33 درصد از بودجه سال 94 را تشکیل می‌دهند در حالی که این رقم برای سال پیش از آن 50 درصد بود.
سخنگوی دولت همچنین خبر داد که ارقام بودجه سال آینده «براساس منابع و مصارف مورد توجه قرار می‌گیرد».
وی پیش بینی کرد که منابع عمومی بودجه سال آینده با 15درصد افزایش نسبت به سال 94 به 213 هزار میلیارد تومان و بودجه عمرانی با بیش از 27 درصد افزایش به 38 هزار میلیارد تومان افزایش یابد.
به گفته آقای نوبخت، بر اساس سناریوی دیگری، اعتبارات عمرانی در بودجه سال آینده 36 درصد نسبت به اعتبارات عمرانی سال 94 رشد خواهد داشت.
گفته‌های آقای نوبخت درباره افزایش بودجه عمرانی در حالی است که وی روز 19 شهریور خبر داده بود که تنها شش هزار و 800 میلیارد تومان از حدود 43 هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی سال 94 پرداخت شده است.
این میزان تخصیص به معنای آن است که تقریبا در نیمه نخست امسال، فقط ۸. 15 درصد از بودجه عمرانی به پروژه‌های عمرانی، اختصاص یافته‌ است.