16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

سوپرجت 100؛ «بخشی از خرید ایران از نمایشگاه هوایی روسیه»

چند روز پس از تکذیب مذاکره با روسیه برای خرید سوپرجت 100 توسط وزیر راه، رئیس مرکز ملی فضایی می‌گوید از «بخشی از 21 میلیارد دلار قرارداد منعقد شده در نمایشگاه هوایی مسکو، برای خرید سوپرجت 100 بوده است».
منوچهر منطقی که به تازگی از سوی سورنا ستاری، معاون علمی رئیس‌جمهور، به عنوان رئیس مرکز ملی فضایی منصوب شده، روز چهارشنبه اول مهر ماه، در یک نشست خبری گفته است که در حاشیه شرکت در نمایشگاه صنایع هوایی روسیه، 21 میلیارد دلار قرارداد منعقد شد که «بخشی از این قراردادها برای خرید هواپیماهای سوپرجت بوده است».
او در این زمینه بدون اشاره به نام شرکت هواپیمایی خاصی، خبر داده است که «خطوط هوایی ایران درخواست خود را برای خرید سوپرجت‌های 100 نفره ارائه داده‌اند».
این اظهارات در حالی است که وزیر راه و شهرسازی به عنوان متولی ارشد حمل و نقل هوایی در کشور، چند روز پیش اعلام کرده بود که برای تجهیز ناوگان هوایی، مذاکره‌ای با شرکت روسی سوخو [تولیدکننده سوپرجت 100] صورت نگرفته و عمده مذاکرات با شرکت‌های ایرباس و بوئینگ بوده است.
عباس آخوندی در خصوص احتمال ورود هواپیمای روسی سوخو به ناوگان هوایی ایران، به روشنی گفته بود که «هنوز چنین هواپیمایی از سازمان هواپیمایی کشوری مجوز پرواز نگرفته و مذاکره برای خرید سوخو را تأیید نمی‌کنم».
همه راه‌ها به معاونت عملی رئیس‌جمهور ختم می‌شود
گرچه وزارت ترابری روسیه در تیرماه امسال اعلام کرده بود که این کشور در حال مذاکره با ایران برای صادرات هواپیماهای مسافربری سوپرجت از نوع سوخو است، اما زمزمه خرید هواپیماهای سوپرجت روسی، بیشتر از زمان سفر معاون علمی حسن روحانی به مسکو، به گوش طنین‌انداز شد.
سورنا ستاری، در اوائل شهریور امسال، در سفر به مسکو اعلام کرد که برای تهران همکاری با مسکو در اولویت است و ایران برای خرید هواپیماهای مسافربری روسی ابراز تمایل کرده است.
در آن زمان خبرگزاری روسی ریانووستی به نقل از منابع خود نوشت که در حاشیه نمایشگاه ماکس-2015، قرارداد خرید هواپیمای سوخو سوپرجت-100 بین روسیه و ایران امضا خواهد شد.
اما همزمان گمانه‌زنی‌هایی هم حاکی از آن بود که قرارداد خرید این هواپیما، احتمالاً در کمیسیون بین دولتی ایران و روسیه که در ماه سپتامبر برنامه‌ریزی شده، امضا می‌شود.
ریانووستی به نقل از معاون علمی حسن روحانی نوشته بود که «سوخو سوپرجت-100 را از مدرن‌ترین هواپیماهای جهان است و شرکت‌های هواپیمایی ایران به آن توجه ویژه دارند».

Leave a comment