16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

تلفات تصادفات جاده‌ای ایران طی سه روز: 100 کشته و 1700 زخمی

یک روزنامه چاپ تهران گزارش داده که طی سه روز از هفته پایانی شهریورماه 100 نفر در 1300 تصادفات جاده‌ای کشور جان خود را از دست داده‌اند و 1700 نفر نیز زخمی شده‌اند.
روزنامه «اعتماد» در شماره روز دوشنبه 30 شهریورماه خود با چاپ گزارشی درباره میزان تصادفات و تلفات آن تنها طی 3 روز، از قول جانشين رييس پليس راهور نوشت که این آمار نشان می‌دهد به طور میانگین 33نفر در هر روز در جاده‌ها کشته شدند.
بنا بر گزارش این روزنامه، موسی اميری روز یکشنبه 29شهریور در حاشیه بازدید از استان قم، شهريور را پرتلفات‌ترين ماه جاده‌های ايران ناميد و گفت: «پليس طرح ويژه‌ای برای كاهش تصادفات و تلفات در شهريور دارد به نحوی كه از ابتدای اين ماه شاهد روند رو به كاهش تصادفات و تلفات بوديم، اما از سه روز گذشته اين روند افزايش داشت به شكلي كه در اين مدت در 1300 تصادف در جاده‌های كشور، 100 نفر كشته و 1700 تن هم مجروح شده‌اند كه اين آمار برای مجموعه پليس راهور نگران‌كننده است».
«واژگونی اتومبيل ناشی از خستگی و خواب‌آلودگی راننده» و «تخطی از سرعت مجاز» دو دليل عمده‌ای است که جانشين ریيس پليس راهور برای اين تصادفات عنوان کرده و از مردم خواسته که «هنگام خواب آلودگی حتی اگر فاصله كمی تا مقصد دارند، توقف كرده و استراحت كنند چون نزديك به 60 درصد از تصادفات در فاصله 30 كيلومتری از شهرها رخ داده است».
به نوشته روزنامه اعتماد، آخرين آمار سازمان پزشكی قانونی ایران نشان می‌دهد طی10 سال گذشته بيش از 219هزار نفر در تصادفات رانندگی ايران كشته و بيش از دو ميليون و 800 هزار نفر مجروح شده‌اند.
بنابر اين آمار، ايران به تنهايی یک و نیم درصد كشته‌شدگان حوادث رانندگی دنيا را از آن خود كرده كه 20 برابر استاندارد جهانی است.
براساس آمارهای مختلف، هشت سال جنگ ایران و عراق، 190 تا 220 هزار کشته برجای گذاشت که اين آمار پس از 27 سال، تقريبا با تعداد كشته‌شدگان يك دهه اخير جاده‌های ايران برابری می‌كند.
سازمان پزشكي قانونی كشور می‌گوید که دو هزار و 205 نفر در شهريور 92 در جاده‌های ايران كشته شده‌اند كه اين آمار با وجود كاهش 17 درصدی، در سال 93 رقم بالای هزار و 828 كشته را نشان می‌دهد؛ آماری كه باعث شده تا شهريور، پرتلفات‌ترين ماه جاده‌های ايران نام گيرد.
به گفته مسوولان پلیس راهور، افزايش تردد جاده‌ای در تعطيلات آخر تابستان در اين موضوع تاثيرگذار است.
از سوی دیگر بنا بر آماری که خبرگزاری مهر اردیبهشت‌ماه امسال منتشر کرد، در 20سال گذشته، چهارصد هزار ایرانی جان خود را در جاده‌ها و بر اثر تصادف رانندگی از دست داده‌اند.
این گزارش با استناد به آمار سازمان پزشکی قانونی در فاصله سال‌های73 تا 93 منتشر شد.
خبرگزاری مهر همچنین از کشته شدن هفده هزار نفر و مجروح شدن 300 هزار نفر طی سال گذشته در جاده‌های ایران خبر داده بود.
براساس این گزارش، دلیل اصلی این تصادف‌ها، خطای انسانی بوده است