16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

تعطیلی تمام مدارس تهران و آماده‌باش اورژانس به دلیل آلودگی هوا

آلودگی هوا در تهران از بامداد شنبه تعطیلی مدارس، آماده‌باش اورژانس، و تشکیل جلسه کمیته کارگروه اضطرار آلودگی هوای استان تهران را در پی داشته است.
مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران روز شنبه 28 آذر، اعلام کرد که تمام مدارس تهران روزهای یکشنبه و دوشنبه تعطیل خواهند بود، و دلیل این تعطیلی را آلودگی هوا اعلام کرد.
این خبر البته کمی بعد تصحیح شد و سخنگوی آموزش و پرورش تهران، و معاون عمرانی استانداری تهران در اعلام نظرهای جداگانه‌ای تأکید کردند و مدارس تهران تنها روز یکشنبه تعطیل خواهند بود.
تصمیم به تعطیلی مداری تهران پس از آن اعلام شد که به گزارش خبرگزاری ایسنا، به دلیل آلودگی هوای تهران، کمیته کارگروه اضطرار آلودگی هوای استان تهران صبح روز شنبه تشکیل جلسه داد.
محمد رستگاری، معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران، به ایسنا گفت که در این جلسه مقرر شد آرم‌های طرح ترافیک روزانه تا پایان هفته صادر نشوند.
وی همچنین اشاره کرد که اورژانس تا پایان هفته برای شهروندان تهرانی به حالت آماده‌باش خواهد بود.
یکی دیگر از تصمیم‌های کمیته کارگروه اضطرار آلودگی هوای استان تهران، تعطیلی فعالیت معادن شن و ماسه اطراف استان و فعالیت‌های عمرانی در محدوده تهران، ری و شمیرانات تا پایان هفته بود.
علاوه بر این، علیرضا مهدوی شاهرودی، مدیرکل روابط عمومی استانداری تهران، در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اینکه انجام ورزش‌های همگانی در فضاهای سبز و پارک‌های تهران فعلاً متوقف می‌شود، افزود: محدودیت‌های ترافیکی در سطح شهر تهران اعمال خواهد شد که پلیس راهور این محدودیت‌ها را به اطلاع شهروندان می‌رساند.
آقای مهدوی شاهرودی همچنین گفت که به مردم توصیه شده‌است که در روزهای یکشنبه و دوشنبه حداقل عبور و مرور در سطح شهر تهران را داشته باشند و تنها در موارد ضروری در سطح شهر تردد کنند.
در این حال، علی‌اکبر سیاری، معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، به ایسنا گفت که جلسه کمیته کارگروه اضطرار آلودگی هوای استان تهران به درخواست این وزارتخانه تشکیل شد.
وی اشاره کرد که هر زمان حجم منوکسیدکربن، دی‌اکسید گوگرد، دی‌اکسید نیتروژن و ذرات معلق کوچک با قطر کمتر از 10 میکرون و دو و نیم میکرون به 200 و بیشتر برسد، کمیته بحران تشکیل و شرایط اضطراری اعلام می‌شود و در آنجا تصمیم‌گیری می‌کنند که چه اقداماتی برای کنترل ترافیک، تعطیلی مدارس و موارد دیگر اتخاذ شود.
خسرو صادق‌نیت، رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ایران، دوشنبه گذشته گفته‌بود که به علت افزایش غبار صبحگاهی و بروز پدیده وارونگی و ادامه آن در تهران «نه فقط گروه‌های پرخطر بلکه دیگر افراد نیز از حضور در فضای آزاد و بیرون تا حد ممکن پرهیز کنند.»