16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

توافق آمریکا و روسیه: آتش بس در سوریه از روز شنبه اجرا شود

ایالات متحده و روسیه روز دوشنبه بر سر طرحی به توافق رسیدند که بر مبنای آن، آتش بس سراسری در سوریه از روز شنبه 27 فوریه (هشتم اسفند ماه) به اجرا در خواهد آمد.
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقام‌های آمریکایی، دو طرف درباره شرایط و نحوه اجرای توافقی که از آن به عنوان “ترک مخاصمه” یاد می‌شود، به توافق رسیدند.
بر اساس این گزارش، مبارزه علیه گروه‌های افراطی داعش و جبهه النصرت، گروه مرتبط با القاعده، شامل این طرح نمی‌شود.
قدرت‌های جهانی حدود ده روز پیش بر سر “ترک مخاصمه” در سوریه ظرف یک هفته و همچنین امدادرسانی فوری به مردم آن کشور جنگ زده به توافق رسیده بودند.
با این حال، از آنجا که اختلاف نظر میان طرفین درباره نحوه اجرای این طرح همچنان باقی مانده بود، این طرح در مهلت مقرر ابتدایی به اجرا در نیامد.
آمریکا و همپیمانان غربی و منطقه‌ای آن، از جمله عربستان سعودی، از مخالفان بشار اسد حمایت می‌کند، اما روسیه به همراه ایران، حامی سرسخت دمشق است.
از آنجا که توافق “آتش بس” برای طرفین تعهدات حقوقی به دنبال دارد و با توجه به آماده نبودن شرایط برای اجرای آن، دو طرف بر سر “ترک مخاصمه” به توافق رسیدند.
به گزارش آسوشیتدپرس، انتظار می‌رود خبر توافق جدید پس از گفت‌وگوی تلفنی باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده و ولادیمیر پوتین همتای روس او، بطور رسمی اعلام شود.
این خبر در حالی منتشر می شود که وزیر دفاع روسیه، روز گذشته در سفری از پیش اعلام نشده به ایران رفت و بنا بر گزارش‌ها، حامل پیامی محرمانه برای سران ایران بوده است.
از سوی دیگر، خبرگزاری رویترز نیز روز دوشنبه به نقل از هماهنگ کننده مخالفان بشار اسد، از “موافقت مشروط” اپوزیسیون با طرح آتش بس موقت در سوریه خبر داد.
به گفته ریاض حجاب، نخست وزیر پیشین سوریه و رئیس گروه مورد حمایت غرب موسوم به “کمیته عالی مذاکرات”، این توافق بر اساس ضمانت‌های بین‌المللی خواهد بود.
این کمیته به منظور بحث و تبادل نظر درباره طرح آمریکا و روسیه برای اجرای توافق ترک مخاصمه، روز دوشنبه در عربستان سعودی تشکیل جلسه داده بود.
“کمیته عالی مذاکرات” روز شنبه گفته بود هرگونه آتش بس احتمالی، مستلزم آن است که دمشق ابتدا به محاصره مناطق تحت کنترل مخالفان پایان دهد و هزاران زندانی را آزاد کند.
جنگ پنج ساله سوریه، تاکنون بیش از 250 هزار قربانی و میلیون‌ها آواره بر جای گذشته و تلاش‌های بین‌المللی برای پایان دادن به آن تاکنون به نتیجه نرسیده است.