16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

محمد یزدی: طلاب نباید پول‌ انگلیسی را بگیرند

محمد یزدی، رئیس مجلس خبرگان از طلبه‌های قم خواست وارد مدارسی نشوند که به گفته او شهریه آنها “پول‌های انگلیسی” است. او از مداحان نیز انتقاد کرد که میدان را از آخوندها گرفته‌اند و از موسیقی غربی در مداحی استفاده می‌کنند.
پایگاه اطلاع‌رسانی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم روز پنجشنبه (26آذر/ 17 دسامبر) بخش‌هایی از اظهارات محمد یزدی، رئیس مجلس خبرگان و رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم را منتشر کرده است که از “مداحان” و طلبه‌هایی که “پول‌های انگلیسی” دریافت می‌کنند انتقاد کرده است.
یزدی درباره “وضعیت مداحان کشور” گفته است: «تقریباً میدان را از دست گویندگان گرفته‌اند و مردم بیشتر به خاطر مداحان در مجالس شرکت می‌کنند و اعتبار گویندگان مذهبی که هدف اصلی‌شان تبیین اهداف حادثه کربلا و ابلاغ عبرت‌های آن بوده، در حال کمرنگ شدن است.»
محمد یزدی گفت: «مدح در روایات ما آمده و برخی از مداحان مورد تشویق ائمه (ع) قرار گرفته‌اند، اما روش‌هایی که مداحان در پیش گرفته‌اند، به گونه‌ای است که آهسته آهسته از نت‌‌های موسیقی غربی استفاده می‌کنند. آنهایی که اهل فن هستند در بعضی موارد می‌بینند که مداحی‌ها درست با آن نت‌ها تطبیق می‌کند، گاهی هم مضامینی پیش‌پا افتاده و محتوای غلط ارائه می‌شود و بیشتر صدای مداح و فراز و نشیب نت‌های موسیقی است که به آن توجه می‌شود. این یک خطر است.»
منظور یزدی از “گویندگان مذهبی” روحانیون و وعاظ هستند که در سال‌های اخیر مجالس وعظ و سخنرانی آنها خلوت شده است. اما در عوض کار مداحان، به ویژه در ماه محرم پر رونق است. سبک کار این مداحان نیز تغییر کرده و اغلب موارد در نوحه‌خوانی خود از آهنگ‌های خوانندگان ایرانی خارج از کشور (لوس‌آنجلس) و موسیقی پاپ استفاده می‌کنند.
مداحان در ۸ سال ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد از حمایت دولت او برخوردار بودند و کسب و کارشان رونق زیادی داشت. درآمدهای کلان نفتی به تیم احمدی‌نژاد امکان می‌داد که کمک‌های مالی سخاوتمندانه در اختیار مداحان قرار دهند و در ازای آن، از تبلیغات حمایت‌آمیز آنها برخوردار شوند.