16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

دو زخمی و چند بازداشت» در درگیری تجمع اعتراضی تبریز

گزارش‌ها حاکی است که روز دوشنبه 18آبان در شماری از شهرهای شمال غربی ایران از جمله تبریز، اورمیه، اردبیل و زنجان تجمع‌هایی در اعتراض به برنامه تلویزیونی «فیتیله» برگزار شده است. گزارش‌ها از تبریز حاکی است که بین نیروهای امنیتی و معترضان درگیری روی داده است و «برخی» از معترضان بازداشت و دو نفر نیز زخمی شده‌اند.
پخش برنامه طنزآمیز کودکان «فیتیله» از تلویزیون دولتی ایران در روز جمعه موجب خشم و اعتراض شهروندان در استان های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان شده است. معترضان، این برنامه را حاوی مطالب توهین آمیز نسبت به خود می دانند. با این حال، مدیر صدا و سیما به دلیل پخش این برنامه عذرخواهی کرده است.
در همین حال، رحیم شهرتی فر، فرماندار تبریز به ایرنا گفته است: عده‌ای از جوانان به عنوان اعتراض در ساعت 16 بعد از ظهر امروز در تبریز تجمع کردند و پلیس و نیروی انتظامی با توجه به وظیفه ذاتی خود مبنی بر ممانعت از برگزاری تجمع‌های غیرقانونی و فاقد مجوز و برای حفظ امنیت و آرامش شهر و جان و مال مردم، درخواست متفرق شدن تجمع کنندگان را کردند.
فرماندار تبریز گفته است که در این تجمع «به صورت محدود منجر به بروز تنش جزئی شده بود، به سرعت به پایان رسید.»
وی اضافه کرده است: در این تجمع دو نفر بر اثر اصابت سنگ از ناحیه سر زخمی شدند.
فرماندار تبریز توضیح بیشتری در خصوص مجروحان این درگیری ارائه نکرده است.
در همین حال واحد مرکزی خبر، خبرگزاری رادیو و تلویزیون دولتی ایران، گزارش داده است: «در تجمع امروز تبریز، عده‌ای با سوء استفاده از اعتراض آرام مردمی به یک برنامه در شبکه دو سیما، به برخی اماکن عمومی اسیب رساندند که در نتیجه نیروی انتظامی دخالت و برخی از برهم زنندگان نظم و متعرضان به اموال عمومی را بازداشت کرد.»
واحد مرکزی خبر تعداد کسانی که در این تجمع اعتراضی بازداشت شده اند را اعلام نکرده است.
در همین حال، برخی گزارش حاکی است که نیروهای پلیس برای متفرق کردن معترضان در تبریز، از گاز اشک آور استفاده کرده‌اند.
واحد مرکزی خبر می گوید، علاو بر تبریز تجمع های اعتراضی نیز در روز دوشنبه در شهرهای اورمیه، اردبیل و زنجان برگزار شده است.
رییس سازمان صدا و سیما صبح روز دوشنبه با ابراز «تأسف عمیق از خطا و سهل انگاری غیرقابل گذشت» در بخشی از برنامه «فیتیله‌ها» گفته بود: «با مدیران و عناصر دخیل در این مسئله تأسف بار که موجب رنجش خاطر هموطنان عزیز آذری زبان شده است برخورد جدی و رسیدگی کامل می‌شود.»
به دنبال واکنش ها به پخش «فیتیله ها» در روز جمعه، مدیر شبکه «دو» تلویزیون دولتی ایران، دو نفر را توبیخ و یکی از مقام‌های نظارتی را از کار برکنار کرد.
پیشتر صدا و سیما در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که پخش برنامه «فیتیله» متوقف شده است.