16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

آمانو: توافق محرمانه با ایران با معیارهای فنی آژانس سازگار است

یوکیا آمانو، دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که محتوای توافق ایران و آژانس برای حل و فصل ابهامات باقی مانده محرمانه است، اما اطمینان داد که روش‌های در نظر گرفته شده در آن از نظر فنی اطمینان‌بخش هستند.
او توافق جامع ایران و قدرت‌های جهانی را یک “بازی برد-برد برای همه” توصیف کرد و گفت فرصت مناسبی برای حل مسئله هسته ای ایران به وجود آمده که باید از آن استفاده کرد.
آقای آمانو امروز سه شنبه 25 اوت (3 شهریور) در جلسه شورای حکام گفت که آژانس برای ایفای نقش خود در توافق جامع اتمی میان ایران و قدرت‌های جهانی به بیش از 10 و نیم میلیون دلار بودجه اضافی احتیاج دارد.
او گفت که تا کنون هزینه های اضافی راستی آزمایی و بازرسی از برنامه اتمی ایران با مشارکت کشورهای عضو و خارج از بودجه سالانه آژانس تأمین شده است.
دبیرکل آژانس گفت که مبلغ 800 هزار یورو در ماه که آژانس برای این کار دریافت کرده بود، آخر ماه جاری میلادی به پایان می رسد.
او پس از جلسه شورای حکام در یک نشست خبری شرکت کرد و به سئوالات خبرنگاران پاسخ داد.
آقای آمانو در این نشست گفت که توافق محرمانه میان ایران و آژانس برای حل و فصل ابهامات باقی مانده، به سئوالاتی دامن زده است، اما او بر اساس تعهدات حقوقی نمی تواند جزئیات این توافق را آشکار کند.
دبیرکل آژانس با این حال تأکید کرد که روش های مورد توافق قرار گرفته میان دو طرف از نظر فنی کاملا قابل اتکا و با استانداردهای فنی آژانس سازگار هستند.
اخیرا خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده بود که بر اساس این توافق محرمانه، کار نمونه برداری از منطقه نظامی پارچین در شرق تهران توسط بازرسان ایرانی انجام خواهد شد.
آقای آمانو در پاسخ سئوالات مکرر خبرنگاران در این مورد، بار دیگر تأکید کرد که مجاز به فاش کردن محتوای توافق محرمانه نیست، اما اطمینان داد که هیچ بدعتی در کار نبوده است.
دبیرکل آژانس تأیید کرد که ایران روز 15 اوت (ده روز پیش) پاسخ های مکتوبی به سئوالات آژانس در مورد ابهامات باقی مانده ارائه کرده است که آژانس در حال حاضر مشغول بررسی آنهاست.
او گفت که آژانس پس از بررسی پاسخ های ایران، تا 15 سپتامبر سئوالات تازه ای را به ایران ارائه خواهد کرد و سپس روند تعامل کارشناسان دو طرف آغاز خواهد شد.
به گفته آقای آمانو، آژانس متعهد است که گزارش نهایی خود در این مورد را تا نیمه دسامبر (24 آذر) منتشر کند.